Anasayfa / Bilgi / Kredi Başvurum Neden Onaylanmadı? Detayları Öğren

Kredi Başvurum Neden Onaylanmadı? Detayları Öğren

Bankalara kredi almak üzere başvuru yaptığınızda kimi zaman yapmış olduğunuz başvuru reddedilebilir. Bu başvurunun reddedilmesinde etkili olabilecek birçok faktördür. Biz sizlere bu yazımızda bunların 25 tanesini sıralayacağız;

1-KREDİ NOTUNUN DÜŞÜKLÜĞÜ

Genel olarak düşük kredi notu kredi başvurusunun onaylanmamasında en etkili faktörler arasında yer almaktadır. Çünkü kredi notu bireyin daha önceki kredi ve kredi kartı kullanımlarındaki gösterdiği özen dikkate alınarak hesaplanmaktadır. Bu anlamda kredi notunu en çok düşüren faktörler arasında ise ödenmemiş kredi borcu yer almaktadır.

2-ÖDENMEYEN KREDİ KARTI BORCU

Eğer düzenli olarak kredi kartı borcunuzu ödememekteyseniz bu durumda hem kredi notunuz düşecektir hem de kredi notunuz henüz düşmemiş olsa dahi, ödemeyişiniz bankanın dikkatini çekecektir.

3-VERGİ BORÇLARI

Devlete ödenmesi gereken bir vergi borcunuz varsa, bu da bankalar tarafından görüntülenebilmektedir. Bu durum nedeni ile de başvurunuz reddedilebilir.

4-KREDİ NOTUNUN OLMAMASI

Eğer henüz hiç kredi kullanmadıysanız, kredi notunuz hiç hesaplanmamıştır. Bu durumda da başvurduğunuz kredi tutarı eğer çok yüksek ise banka başvurunuzu reddedebilir. Bu yönden sıfır kredi notu nedeni ile kredi alamazsınız.

5-BORÇ KEFALETİ

Eğer kefili olduğunuz ödenmemiş bir borç varsa, kredi kullanamayabilirsiniz.

6-ÖDENMEMİŞ KREDİ BORCU

Bir bankadan kullanmış olduğunuz kredinin geri ödemelerini yapmıyorsanız bu durumda hem kredi notunuz düşer hem de kredi kullanımınız engellenir.

7-TALEP EDİLEN KREDİ TUTARI

Banka tarafınıza yönelik değerlendirmeleri yaptıktan sonra belirli bir tutarın üzerinde size kredi veremeyebilir. Bu nedenle eğer talep ettiğiniz tutar, alabileceğiniz kredi tutarından fazla ise kredi kullanamayabilirsiniz.

8-GELİR DURUMU

Alacak olduğunuz kredinin geri ödeme taksitlerinin, elde ettiğiniz aylık gelirin 1/3’ünden fazla olmaması gerekmektedir.

9-BANKALARIN PROSEDÜRLERİ

Her banka birbirinden farklı kredilendirme şartlarına sahiptir. Bu anlamda eğer başvurduğunuz kredi için A bankası red veriyorsa, B bankası kabul edebilir.

10-SİGORTA PRİMLERİNDEKİ AKSAKLIK

Çalışılan işten yana eğer SGK’ya sigorta primleri düzenli olarak ödenmiyorsa ve belirli bir tutar bekletilmişse bu durumda başvurunuz reddedilebilir.

11-KREDİ SİCİLİ

Özellikle bozuk kredi sicili bankaların size olan kredilendirme güveninde çok olumsuz etkiye sebep olacaktır. Bu nedenle kredi ödemelerinizi zamanında yapmalı ve sicilinizi düzeltmelisiniz.

12-İCRA EDİLMİŞ OLMAK

Daha önce herhangi bir borçlanmadan dolayı, yasal takibe düşmüşseniz ve tarafınıza icra bildirimi gelmişse, bu durumda da banka size olan kredilendirme olanağını sağlamakta çekinebilir.

Tavsiye :  Çek Kaybedilirse Ne Yapılmalıdır?

13-SENETİN PROTESTO EDİLMİŞ OLMASI

Bir banka tarafından ödemesini yapmanız gereken senet protesto edilmişse bu durumda da bankalar tarafından size negatif bir bakış oluşacaktır. Bu durumda da kredi başvurunuz reddedilebilir.

14-KREDİ TUTARININ YÜKSEK OLMASI

Bankadan alacağınız kredi türüne karşılık talep ettiğiniz kredi tutarının yüksek olması ve bankanın kredilendirme limitlerinden yüksek olması kredi başvurunuza red gelebilmesine neden olmaktadır.

15-İPOTEK EDİLECEK OLAN GAYRİMENKUL

Alacağınız kredi için ipotek yaptırmayı tercih ettiğinizde, ipoteklenecek olan gayrimenkulün ekspertiz değerine nazaran talep ettiğiniz kredi tutarının yüksek olması nedeniyle başvurunuz geri çevrilebilir.

16-GERİ DÖNMÜŞ VE ÖDENMEMİŞ ÇEKLER

Sunduğu çek geri dönmüş yahut ödenmemiş olan kişilerin de kredi kullanımlarında bankalar kısıtlamalar yapmaktadır. Ancak kişiler eğer aftan faydalanmışlarsa, bu izlenimleri düzelebilmektedir.

17-ACİZ VESİKASI

Eğer kişi borç ödeme konusunda güçlüğe düşmüş ve bu anlamda aciz vesikasına dahil edilmiş ise bu durumda bankalar kişiye kredi sağlamamaktadır.

18-OTOMOBİL İPOTEĞİ

İpotek ettireceğiniz otomobilin ekspertiz değeri ile talep ettiğiniz kredi tutarı arasında eğer uçurum varsa bu durumda da banka size kredi sağlamayabilir.

19-HATALI BELGE

Yapacağınız başvurularda eksik yahut yanlış bir belge ibraz etmeniz durumunda banka, yeterli güven şartları oluşmadığından size kredi vermeyebilir.

20-ÖNCEKİ KREDİLER

Eğer hali hazırda kredi borçlarınız varsa ve bu anlamda size tanınan yasal limiti doldurmuş durumdaysanız banka size yeni bir kredi vermeyecektir.

21-KIRMIZI KALEM UYGULAMASI

Eğer ödenmemiş kredi borçlarınız yüzünden bankalar tarafından kırmızı kalem çekilmiş ise bu durumda kredi almanız olanaksızdır.

22-BORÇ ÖDEME PROBLEMLERİ

Bir veya daha fazla bankaya olan kredi borcu ödemelerinde sık sık aksatmalar varsa bu durumda da başvurunuz reddedilir.

23-YANLIŞ GELİR BEYANI

Bankalar kredi başvurularında genel olarak gelir durumu gösteren belge isterler ve eğer bu belgede hatalı miktarda gelir miktarı görülürse, bu durumda kredi başvurusuna olumsuz yanıt verilecektir.

24-İFLAS

Kişi eğer iflas etmiş veya etme sürecinde ise bu durumda bankalara geleceğe yönelik geri ödeme problemlerinden sakınmak adına kişiye kredi vermemektedir.

25-KEFİLİN UYGUNSUZLUĞU

Kredi talebinizde banka sizden kefil talep ettiyse, ancak kefil olacak kişi yeterli kredilendirme şartları taşımıyorsa bu durumda da başvurunuza red verilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir