Anasayfa / İhtiyaç Kredisi / Kredi Borcu Yeniden Yapılandırma Nasıl Yapılır? Taksit Sayısı ve Faiz Oranları

Kredi Borcu Yeniden Yapılandırma Nasıl Yapılır? Taksit Sayısı ve Faiz Oranları

Kredi borcunuzu yapılandırmaya aldıktan sonra eğer geri ödeme zorluğu çekiyorsanız kredi borçları yeniden yapılandırmaya alınabilmektedir. Kredi Borcu Yeniden Yapılandırma Nasıl Yapılır? Taksit Sayısı ve Faiz Oranlarına dair bilgiler yazımızın devamında.

Kredi ve kredi kartı borçları kimi zaman büyüyerek, ağır bir yük haline gelebilmektedir. Borçların zamanla böyle büyümesi ve geri ödeme güçlüğünün oluşması ise banka ilişkileri açısından bir hayli olumsuzluk teşkil etmektedir. Bu yönden özellikle sonradan gelir durumu ve düzeni bozulan kişiler, borçlarını aksatma durumuna düştüklerinde bankalardan kedi yapılandırma talebinde bulunabilmektedir. Yapılandırmanın gerçekleştirilmesi ile birlikte var olan kredi borcunuz belirli bir tutar arttırılmakta ve yeni faiz oranı ve vade süresi ile yapılandırılmaktadır. Öte yandan yapılandırma için başka bir kredi kullanılarak, bu kredi borcu kapatıldıktan sonra yeni kredi borcu daha uygun faiz oranı ve vade seçeneğine sahipse daha kolay ödenebilmektedir. 

Yapılandırma sonrasında eğer geri ödeme güçlüğü eğer halen devam ediyorsa bu durumda da yeniden yapılandırma tercih edilebilmektedir. Taşıt kredisi, bireysel ihtiyaç kredisi ve konut kredi borcunu yeniden yapılandırma mümkündür ve bu işleme refinansman adı verilmektedir. 

Ancak genel olarak kredi borçları yeniden yapılandırma işlemi için uygun zaman kollanması gerekmektedir. Aksi takdirde yeni borç için daha fazla ödeme yapmanız gerekebilir. Eğer kredi borcunuz henüz yeni yapılandırıldıysa ve ödeme vadesi uzunsa o halde biraz daha bekleyerek daha uygun faiz oranlarının var olduğu anda yeniden yapılandırma talep etmelisiniz. Aksi takdirde hem erken ödeme cezası, hem yapılandırma ücreti hem de benzer faiz oranı ile daha yüksek bir kredi borcunun altına girebilirsiniz.

Tavsiye :  Vakıfbank Geleneksel Bayram Kredisi

Tıpkı kredilerde oluğu gibi kredi kartı borcunu yeniden yapılandırma da mümkündür. Bir defa yapılandırılmış ancak yine de borç yükünü azaltmayan yapılandırmalar için kredi kartı borcunu refinansmana tabi tutmak için de bir kredi kullanılabilir ve bu kredi daha uygun faiz oranı ve daha uzun vade seçeneği ile daha rahat geri ödenebilmektedir.

Bugün kredi borcunuz olan bankada yapılandırmaya gittikten sonra eğer daha uygun faiz oranını farklı bir bankada bulursanız, bu bankadan kredi çekerek, diğer bankadaki kredi borcunuzu kapatıp, yeni ve daha uygun geri ödeme koşulları olan kredinizi ödemeye başlayabilir ve bundan uzun vadede daha fazla avantaj elde edebilmeniz mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir