Anasayfa / Bilgi / Kredi Borcunda Eşin Sorumluluğu Nedir?

Kredi Borcunda Eşin Sorumluluğu Nedir?

Evli çiftlerin boşanması veya eşlerden birisinin ölmesi her ne kadar acı olsa da bir gerçektir. Bu noktada boşanan çiftler veya eşini kaybeden bir kişinin kredi borcu ne olmaktadır sorusu merak edilmektedir. İçeriğimizde de ölüm ile kredi borcunda eşin sorumluluğu nedir gibi soruları yanıtlayacağız.

Eşin kredi borcuna sorumluluğu

Eşin sorumluluğu, evliliğin devam ettiği veya bittiği durumlara göre değişmektedir. Evlilik durumunda, eşlerden kim kredi çekmiş ise borç tamamen o kişinin üzerinedir. Bu noktada eşin kredi borcuna hiçbir şekilde bir sorumluluğu yoktur. Bu sadece çekilmiş olan krediler için değil, kredi kartı veya diğer kamu borçları için de geçerli olmaktadır. Evliliğin devam ettiği sırada kişinin eşini borçtan sorumlu tutması durumunda herhangi bir işlem gerçekleştirilmemektedir. Bunun yanında mal eşin mal varlıkları terekeye de eklenmemektedir.

Evlilik durumunda eşin, SGK’ya prim borcu olması veya herhangi bir kamu borcu olması da, mallara haciz gelmesine sebep olmaz. Yani hem bankaya hem de devlete olan borç durumları kişinin hayatını hiçbir şekilde etkilemez.

Tavsiye :  18 Yaşını Doldurmadan Banka Hesabı Nasıl Açılır

Evlilik öncesinde kredi çekildiyse ise burada eş hiçbir şekilde sorumlu tutulmamaktadır. Borçtan eş hiçbir şekilde etkilenmemektedir ve geçmiş dönemdeki borç eşe yüklenemez.

Boşanma durumunda borç ise, yasalar ile düzenlenmiştir. Evliliğin resmi olarak mahkeme salonunda sonlandırılmasıyla, mal paylaşımı söz konusu olmamaktadır. Burada kredisi ödenen mallar var ise, malların satış işlemleri gerçekleştirilerek borçlar kapanmaktadır. Böylelikle elde edilen tutar iki eş için de eşit miktarda bölüştürülmektedir.

Kredi kullanımının ardından, kredi çeken kişi hayatını kaybederse borç varislere devrolur. Ölen kişinin mal varlığı aktarılırken, borçları da aktarılmaktadır. Burada kredi kullanımı yaparken, hayatta kalan eş borcu üstlenmek durumundadır.

Babadan kalan mallar tamamen kişisel mal olarak sayıldığından, ortak mallara girmemektedir. Burada boşanma durumunda yasal olarak eşe hiçbir mal kalmamaktadır.

Para ödemesi hayat sigortası tarafından gerçekleştirilmektedir

Hayat sigortası bu noktada devreye girebilmektedir. Kişilerin ölümü durumunda, hayat sigortası devreye girerek varislere hayat sigortası kapsamında para ödemesi yapılır. Böylelikle kredi ödemeleri eşin sorumluluğundan çıkar ve sigorta şirketi tarafından ödenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir