Anasayfa / Kredi Kartları / Kredi Kartı Aidatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kredi Kartı Aidatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kredi kartı kullanan kişilerin sıklıkla hakkında şikayet ettikleri kredi kartı aidatı nedir, ne değildir ve hangi şartlarda nasıl alınmaktadır iyi bilinmesi gerekir. Kredi kartı aidatı hakkında bilinmesi gereken noktaları yazımızın devamında öğrenebilirsiniz…

Bankalar tüketicilere finansal ihtiyaçlarını kolaylıkla karşılayabilmeleri için kredi kartı olanağı sunmaktadır. Kredi kartı bir limiti bulunan ve bankadan anlık olarak borçlanmayı sağlayan bir sisteme sahiptir. Bu özeliklerinin yanında kredi kartı kullanımı ile borçlar taksitli bir şekilde ödenebilmekte, ayrıca çeşitli avantajlar da kredi kartı kullanımı ile birlikte tüketicilere sunulmaktadır. Banka sunduğu çeşitli hizmetleri ile kredi kartlarından operasyonel işlemler nedeni ile belirli bir yıllık aidat ödemesi talep edebilmektedir. Bu aidat ödemesi ile ilgili olarak ise tüketiciler çok sayıda şikayet gündeme getirdiklerinden BDDK bu mesele bir düzenleme getirmiştir ve aidat ödemelerinin sınırlarını çizmiştir.

KREDİ KARTI AİDATI NEDİR, NE DEĞİLDİR?

Öncelikle şunu bilmek gerekir ki, BDDK düzenlemesi gereği artık tüm bankalar en az bir tane aidat ödemesi alınmayan kredi kartı çıkarmak zorundadır. Bu anlamda eğer kredi kartı kullanacaksanız ve aidat ödemek istemiyorsanız bu türdeki kredi kartlarına başvurabilirsiniz. Ancak bu kredi kartları diğer kredi kartlarına göre daha az olanağa sahiptir, önek olarak taksitlendirme imkanı sağlamamaktadır.

Tavsiye :  Garanti Bankası Kredi Kartını İnternet Alışverişine Açma Yöntemi

Bankaların aidat uygulamaları, eğer kredi kartı 6 ay süre ile yani toplamda 180 gün kullanılmazsa geçersizdir. Yani eğer bir yılın yarısında kredi kartı hiç kullanılmamışsa banka hiçbir aidat ödemesi almamaktadır.

Kredi kartına çıkarılan ek kartlar için talep edilecek olan yıllık aidat ücreti, ana aidat ücretinin maksimum yarısı kadar olabilmektedir. Önek olarak eğer 150 TL aidat ödemesi olan kredi kartı kullanıyorsanız, ek kartlarınız için maksimum 75 TL tutarında yıllık aidat ödemesi yaparsınız.

Kullanılan kredi kartına yönelik olarak gönderilen ekstre, sanal kart oluşturma imkanları için hiçbir ücret talep edilmezken ayrıca kayıp ve çalıntı durumlarına karşı yeni kart çıkarırken de yılda 2 defa bu olayların yaşanması durumunda herhangi bir ekstra ücret talep edilememektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir