Anasayfa / Kredi Kartları / Kredi Kartı Asgari Ödeme Oranları Ne Kadardır? Limitlerine Göre Ödemeler

Kredi Kartı Asgari Ödeme Oranları Ne Kadardır? Limitlerine Göre Ödemeler

Kredi kartı kullanmak kişiye çok ciddi anlamda faydalar sağlamakta. Kişi mevcut ihtiyaçlarını taksit imkanlarıyla çok daha rahat bir şekilde karşılayabiliyor. Ancak kişi zaman zaman kredi kartı asgari tutarını göz önünde bulundurmadan bilinçsizce harcama yapabilmekte.

Bu durumda kişi her zaman kredi kartının asgari tutarını göz önünde bulundurmak durumundadır. Aksi takdirde bankalar, gecikmiş olan ödemeler için icra işlemleri başlatabilir. Kişi başlatılan işlemler sebebiyle ciddi anlamda sıkıntılar yaşayabilir ve başı ağrıyabilir. Bu durumların yaşanmaması için aşağıda belirtilen maddelerin uygulanması önem taşımaktadır.

Kredi kartını nasıl kullanmalıyım?

Bunun için de kredi kartı kullanıcıları yapılan harcamanın aylık geliri aşmamasına özen göstermeli. Her ay boyunca düzenli olarak kendisine asgari tutar sınırı koyan kullanıcılar kredi kartının olumlu yanlarını görmekte. Ancak ödemesini bilinçsiz bir şekilde gerçekleştiren vatandaşların icra işlemleriyle karşı karşıya kalması kaşınılmaz olmaktadır.

Ne yapmalıyım?

Kredi kartı kullanmak isteyen veya kullanan bireyler kart ile ilgili her türlü detay hakkında bilgi sahibi olmalı. Kişi maddi anlamda yetersiz kaldığında her zaman kredi kartına başvurur. Bu işlem ilk sıralarda çok düzenli ve normal bir şekilde devam etmektedir. Ancak sürekli olarak maddi olanakların kısıtlılığı durumunda kredi kartına başvurmak, asgari tutarın da yükselmesine sebep olur. Kişinin bu süreçlerde sıkıntılı bir döneme girmesi de kaçınılmaz bir hal alır.

Tavsiye :  İng Bank Sms İle Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bundan dolayı kişi kredi kartı borcunu her ay düzenli olarak kapatmaya çalışmalı. Bunun yanı sıra bankaların verdiği kredi notunun düşüp yükselmesi de borç ödemesiyle yakından ilgilidir. Borcunu iyi bir şekilde ödemeyen vatandaşların kredi notu düşük olur. Böylelikle kredi çekmek isteyen kişiler bu durumda önemli sıkıntılarla karşı karşıya kalabilir.

Kredi kartı asgari tutar ödemesi nasıl olur?

Kredi kartı limiti 0-15.000 Türk Lirası olan vatandaşlar yüzde 30 oranında bir asgari ödeme yapmak durumundadır.

Kredi kartı limiti 15.001 TL ve 20.000 TL arasında olan kişiler aydan aya ödeme zamanında yüzde 35 oranında ödeme yapmak zorunda.

20.000 Türk Lirası ve daha üst limite sahip bir kredi kartına sahip olan kişiler ise her ay borcun yüzde 40’ını ödemek durumundadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir