Anasayfa / Kredi Kartları / Kredi Kartı Borcu Yapılandıran Kişi Tekrar Kredi Kartı Alabilir mi?

Kredi Kartı Borcu Yapılandıran Kişi Tekrar Kredi Kartı Alabilir mi?

Kredi kartı borcunuz var ve ödemekte zorlanıyorsunuz, asgari tutarı ödedikçe daha fazla faiz ödemek durumunda kalıyorsunuz… Bu liste uzayıp giderken tüm bunlara son vermek için bankanız ile temas kurup yapılandırma işlemine karar veriyorsunuz. Bilindiği üzere yapılandırma işlemi kart borcunu ödemekte güçlük çeken ve belirli bir süre asgari tutarı dahi ödeyemeyen kişilere sunulmaktadır. Bu işlem ile kişinin borcu belirli bir faiz ve ceza oranı eklenerek sabitlenir ve seçilen vade süresince her ay ödeme gerçekleştirilerek borç kapatılır. Yapılandırma işlemi aslında her halükarda cazip bir seçenek gibi görünsede bir banka ile olan ilişkinizdeki olumsuzluğu temsil etmektedir. Bir seçenek olarak yapılandırmayı seçtiğinizde kredi notunuz da belirli bir etki altında kalacaktır. Hele bir de kredi kartı yapılandırma borcunu geç ödemeye kalkışacak olursanız o zaman işler daha da karışık bir hale gelebiliyor. Şimdi gelin tüm bu sürece aşamalarla göz atalım.

kredi kartı yapılandırma borcunu geç ödeme 

Sayfa İçerikleri

Kartınızı yapılandırmadan önceki halde iken asgari ödemeleri ve dönem borcu ödemelerini geciktirdiğinizde banka sizi uyarır. Arama veya mesaj yolu ile size ulaşırlar ve bilgilendirirler. Ancak yasal süreç ile ilgili olarak toleransları daha yüksektir. Yapılandırmada ise banka sizin kartınızı kapattığınızı, artık kullanmadığınızı bilmektedir ve dolayısı ile sizin borcunuz dışında bir kazanç elde etmeleri pek mümkün değildir. Bu nedenle gecikme halinde doğrudan yasal işlem başlatırlar ve parayı sizden faizli haliyle ve belki de cezai yaptırım masraflarıyla alırlar. Eğer yapılandırılan kredi kartı borcu ödenmezse ne olur diye merak ediyorsanız işte yanıtı; doğrudan yasal işlem için harekete geçilir ve borç sizden tüm masrafları ile beraber talep edilir.

Tavsiye :  Kredi Kartında Hesap Numarası Yazar mı? Nerede Yazar?

YAPILANDIRMA SONRASI YENİDEN KART ALMAK

Yapılandırma sürecine girmek için kart borcunuzu bir hayli aksatmış olmanız veya ödeyemeyecek güce gelmiş olmanız gerekir. Siz bankaya yapılandırma talebinde bulunduğunuzda bankalar sizin likidite ve gelirinizi görebilirler. Bu nedenle zaten düşüşte olduğunuz fark edilir ve yapılandırma işleminiz başlatılır. Bu durum pek tabii ki kredi notunuza da yansır ve diğer bankalar da yaptığınız bu işlemden haberdar olurlar. Aslında kredi kartı başvurusu yapmanızda bir sakınca yoktur, alabilme hakkınız vardır ancak bankalar size bu imkanı tanımak konusunda pek de sıcakkanlı olmayabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir