Anasayfa / Kredi Kartları / Kredi Kartı Hesap Özeti Ne Zaman Gönderilir? Hesap Ekstresi Nasıl Alabilirim?

Kredi Kartı Hesap Özeti Ne Zaman Gönderilir? Hesap Ekstresi Nasıl Alabilirim?

Kredi kartıyla yapılan harcamaların asgari tutarı her ay belirli bir dönemde ödenmektedir. Buna da hesap özeti denmektedir. Hesap özetinde kişinin o ay kredi kartıyla yapmış olduğu bütün harcamalar yer almaktadır. Kişi de bu şekilde asgari tutarın gelme sebebini açık bir şekilde görmüş olur.

Hesap özeti, bankayla kredi kartı çıkartılırken belirlenmiş olan hesap kesim tarihinde posta yoluyla adrese gönderiliyor. Bunun yanı sıra kişi banka şubeleri üzerinden de bu konuya ilişkin detaylı bilgi alabiliyor.

Gelişen teknolojiyle birlikte hesap özetine erişimin artık çok daha kolay olduğunu söyleyebilmek de mümkün. Kredi kartı kullanımının özellikle de son yıllarda ciddi anlamda yaygınlık kazanmasıyla birlikte konuya ilişkin gerekli adımlar atıldı. Bankalar, kullanıcıları için artık daha basit yoldan hesap özetini görüntülemesini sağlayabiliyor.

Son ödeme tarihi ne zaman?

Kredi kartının asgari tutarı her ay belirtilen hesap kesim tarihinde 17 gün sonra ödenmek durumundadır. Kişi son ödeme tarihine kadar ödemesini gerçekleştirmez ise, bankanın belirlediği faiz oranlarıyla borcunu ödemekte daha da zorlanır.

Tavsiye :  Kredi Kartı Borcu Dondurma Erteletme ve Taksitlendirme 2017 Kanunu

Son ödeme tarihim hafta sonuna veya resmi tatile denk geldi, ne yapmalıyım?

Kredi kartının son ödeme tarihi hafta sonuna veya resmi tatile denk gelen vatandaşın ne yapacağı tartışılmaktaydı. Bu süreçte vatandaşlar, resmi tatil veya hafta sonundan sonra gelen ilk iş gününde ödemesini gerçekleştirir. Yani bu konuda bankalar kullanıcılarına herhangi bir şekilde mağduriyet yaşatmıyor.

Basılı hesap özetim elime ulaşmadı

Hesap özeti eline ulaşmamış pek çok vatandaş zaman zaman mağduriyet yaşayabiliyor. Söz konusu olan bu durumun meydana gelmesinin temel sebebi ise postanın kaybolması veya başkasına verilmiş olmasıdır. Bu durumda kişi bankaya tanımladığı adres bilgilerini bir kere daha gözden geçirmelidir.

Kredi kartı borcunu öğrenmek isteyen bir banka kullanıcısı, e-ekstre sayesinde de kolayca hesap dokümanına ulaşabilir. Böylelikle kişi gelmeyen posta sebebiyle herhangi bir şekilde mağduriyet yaşamak durumunda olmaz. Bunu yanı sıra artık SMS talimatıyla da kredi kartı borcu kolaylıkla öğrenilebiliyor.

Böyle bir olanaktan faydalanmak isteyenler, bankaya gerekli talimatı çok kolay bir şekilde verebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir