Anasayfa / Kredi Kartları / Kredi Kartı İptali Nasıl Yapılır? Borcu Olan Kart İptal Olur mu?

Kredi Kartı İptali Nasıl Yapılır? Borcu Olan Kart İptal Olur mu?

Kredi kartı iptal işlemleri nasıl yapılır? Borcu bitmemiş kredi kartının iptal işlemi gerçekleştirilir mi? Kredi kartı başvurusu iptali nasıl yapılır? sorularına cevap yazımızın devamında…

Bankayla müşteri arasında bir anlaşmazlık söz konusu olduğunda genel olarak müşteri mevcut hesabını iptal ettirme yoluna gitmek isteyebilir. Bu tür anlaşmazlık durumlarında tüketiciler çözüm üretebilmek için bu yönteme başvurabiliyor.

Bankalar da müşterisini kaybetmemek adına iptal süreçlerini zorlaştırabilmek için pek çok adım atmaktalar. Nitekim bu konu Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelikle yürürlüktedir. Yürürlüğe giren yönetmelikle artık bankalar müşterinin iptal talebini 7 gün içinde yerine getirmek zorundadır. Eğer banka bu yönetmeliğe aykırı bir davranışta bulunursa, bankaya konuyla ilgili davada bulunabilirsiniz.

Yazımızın devamında kredi kartı iptali nasıl yapılır ve kredi kartı iptal başvurusu dilekçesi nasıl yazılır sorularına detaylı bir şekilde yanıt vermeye çalışacağız.

Kredi kartının iptal işlemlerini gerçekleştirmek isteyen kişi, mevcut banka şubesine giderek veya telefon bankacılığı üzerinden işlemlerini gerçekleştirebilir. Konuyla ilgili olan müşteri BDDK’ya şikayette bulunarak işlemlerini garanti altına alabilir.

Kredi kartı iptal işlemleri tamamlansa bile kişi kart üzerinde olan borcu tamamen kapatmak durumundadır. Kredi kartı iptalinde borç bakiyesinin bankaya ödenmesi gerekmektedir. Borç tutarı yüksek ise tek seferde kapatabilmek için yüksek miktarda bir ödeme gerçekleştirilmek zorunda kalabilirsiniz. Eğer müşteri bu miktara sahip değilse, banka talebinizi reddedebilme hakkına sahiptir. Yani borçlu bir kredi kartını iptal ettirmek için borcun tamamını kapatmak gerektiğini hatırlatmamız gerekiyor.

Eğer kredi kartını bir daha hiç kullanmamak üzere kapattıracaksanız, kapatma işlemi gerçekleştireceksiniz. Bu işlem gerçekleştikten sonra da sonraki yıllarda kart kullanım ücreti gibi bir ücretle karşılaşmayacaksınız. Bunun için de dilekçeyle banka şubesine başvuru yapmanız gerekmektedir.

Tavsiye :  Ek Kart Nedir? Nasıl Kullanılır ve Avantajları Nelerdir?

Kredi kartı iptal dilekçesi öneği aşağıda belirtildiği gibidir.

…………………….. Bankası Genel Müdürlüğü’ne

 

Tarih; …./…/2017

 

 Konu: Kredi kartımın iptal edilmesi.

 

Bankanız ………………………………………….. nolu kredi kartı müşterisiyim. Gördüğüm lüzuma binaen kredi kartımın iptal edilmesini ve iptal işleminin yapıldığına dair bilginin tarafıma yazılı olarak verilmesini istiyorum.

Gereği hususunu dilerim.

 

Kapatma işlemi dilekçesi öneği aşağıdaki gibidir.

… BANKASI A.Ş. GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE

Bankanıza ait … numaralı kredi kartı kullanıcısıyım. 5464 sayılı BANKA KARTLARI VE KREDİ KARTLARI KANUNU’nun 25. maddesi gereğince ilgili kredi kartının iptali ve kartla ilgili sözleşmenin feshedilmesini, BANKA KARTLARI VE KREDİ KARTLARI HAKKINDA YÖNETMELİK’in 18. maddesinin 2. fıkrasına göre talebimin hangi tarihte alındığına dair şube yetkililerince imzalanmış bir belgenin veya doldurulan iptal talep formunun bir öneğinin tarafıma verilmesini, 4982 sayılı BİLGİ EDİNME HAKKI KANUNU’nun 11. ve 12. maddesi gereğince, kredi kartının iptalini ve sözleşmenin feshini takip eden 7 iş günü içinde işlem sonucuyla ilgili tarafıma yazılı bilgi verilmesini talep ediyorum.

Gereğini arz ederim …/…/2017

Ekler: Nüfus cüzdanı fotokopisi İMZA

Adres:

İsim Soyisim

 

Kredi kartı gelmeden iptal etme işlemlerinizi gerçekleştirmek için ise kartına sahip olduğunuz bankanın müşteri temsilcisiyle konuşmanız yeterlidir. Şubeye gitmeden kolaylıkla bu işlemi telefonla halledebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir