Anasayfa / Kredi Kartları / Kredi Kartı Yıllık Kullanım Aidat Ücretleri Yasal mı? Geri Alınabilir mi?

Kredi Kartı Yıllık Kullanım Aidat Ücretleri Yasal mı? Geri Alınabilir mi?

Sık kullanılan kredi kartı için alınan yıllık kullanım aidat ücretlerin yasal olup olmadığı merak edilen konular arasında. Peki bankalar tarafından 6 ayda bir tahsis edilen bu ücretin bankadan geri alınması mümkünmü? Yazımızın devamında merak edilen bu konulara açıklık getirdik.

Artık günümüzde kredi kartı olmayan insan sayısı oldukça az olduğunu söyleyebiliriz. Cüzdanlardan hi eksik olmayan kreid kartları için ise her yıl belli miktarlarda yılık kart ücreti ödüyoruz. Aylık alışverişlerde ve tüm harcalamarda kullanılan kredi kartları için bankalardan istenen ve kesilen kart aidatı geri alınabilir mi? Milyonlarca kart kullanıcısı ekstrelerinde gördüğü bu kesintiden dolayı zor durumda kalırken bazı bankaların bu kesintiyi arttırması kart iptallerine kadar gidiyor. 

Kredi kartı ücreti geri alma aşamaları ise merak edilirken sürekli bu konu araştırılıyor.  Çünkü haksız yere kesildiği düşünülen kart aidat ücretlerini ödemek istemeyen kullanıcılar gerekli yerlere başvurarak bu zamana kadar ödedeikleri kart ücretlerini geri alma hakkına sahiptirler.  İntenet yardımıyla e-devlet üzerinden başvuru yapabilirsiniz. 

Kredi Kartı Yıllık Ücreti İtiraz Dilekçesi 

Kredi kartı sahibi olanlar bankaya her yıl aidat ücreti ödemek zorunda kalabilirler. Kartların yıllık ücretleri ödemeniz gereken aylık borçların içinde yansıtılır. Ancak bu borçu ödemek istemeyen kullanıcılar itiraz dilekçesi yazarak kart ücretlerinin kesilmesini istemediğini belirtirler. Ancak verilecek olan bu dilekçe karşısında bankalar bu keislen ücretin yasal olduğunu ve geri talep edilme hakkının olmadığı konusunda bir tepki ile karşılaşılabilir. 

Tavsiye :  Nakit Çekime Kapatılan Kredi Kartı Nasıl Açılır? Ne Zaman Açılır? ( DETAYLI ANLATIM )

Kredi Kartı Yıllık Ücreti Ödemek Zorunda Mıyım ?

Bu konu ile ilgili tam kesin bir bilgi paylaşamasak ta, birçok banka kredi aidatı ücretlerinin yasal olduğunu belirtiyorlar. Kredi kartı ilk kez çıkarıldığında yapılan sözleşmede böyle bir ibarenin olması ve kişinin imzalaması duurmda itiraz hakkının olmaması açıklanıyor. 

Kredi kartı aidatlarının geri ödenmesi için ilçe kaymakamlıklarında bulunan Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne başvurmaları gerekir. Yaptığınız başvuruya 90 gün içerisinde yanıt gelerek, alma hakkınızın yada alamama durumunuzun gerekçeleri açıklanacak. Bu işlemler aidat ücretinizin düşük miktarlarda olmasıyla gerçekleşir. Kredi kartı aidat ücretinizin meblağsı yüksek ise Tüketici Mahkemesi’ne başvurarak hakkınızı arayabilirsiniz. 

Kredi Kartı Yıllık Aidat Almayan Bankalar 

 Masrafsız kredi kartı kullanmak isteyen müşteriler bankaların araştırmasını sürekli yapıyorlar. Çünkü kullandıkları kartın  aidatını ödemeyi gereksiz buldukları için kullanıcılar bankalarla görüşerek kart talebinde bulunuyorlar. 

 Kredi kartı aidatı almayan bankaların listesi;

 İŞ Bankası Maximum

ING Pegasus Plus

HSBC Konsept

 Akbak Free

Finansbank Fix Card

Garanti Flexi bonus

Odeabank  Bank’o Card

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir