Anasayfa / Kredi Kartları / Kredi Kartımı Kaybettim Ne Yapmalıyım! Kayıp Çalıntı Bildirimi

Kredi Kartımı Kaybettim Ne Yapmalıyım! Kayıp Çalıntı Bildirimi

Kredi kartı kaybetmek oldukça üzücü ancak olağan bir olaydır. Herkesin başına böyle bir durum gelebilmektedir. Kartın kaybolmasının yanında en çok can sıkan durum, kartın çalınmasıdır. Bu noktada atılması gereken adımlar içeriğimizde yer alacak.

Banka ile iletişime geçilmelidir

Kredi kartının kaybolduğunu fark eden kişi, önce banka ile iletişime geçmelidir. Kredi kartının kullanıma kapatılması talebinde bulunulmalıdır. Eğer kişi kredi kartının kaybolduğunu hafta içi mesai saatleri içerisinde fark ettiyse, doğrudan şubeye başvurabilir. Kredi kartının iptal edilmesi işleminin ardından, yeni kredi kartı kurye ile birkaç gün içerisinde teslim edilecektir.

Müşteri temsilcisiyle iletişim kurulmalıdır

Kredi kartının kaybolması durumunda, bankanın müşteri temsilcisine kayıp çalıntı ihbarı bildirilmelidir.  Bu işlemler tamamen ücretsiz olarak gerçekleştirilmektedir.  Bütün bankacılık işlemleri için kayıp çalıntı ihbar hattı ‘’1’’ olarak tanımlanmıştır. Müşteri temsilciliği arandıktan sonra sadece 1 butonuna basılması halinde, kartın bloke işlemleri gerçekleştirilir.

Bankaların ihbar hatları

Akbank’ın bütün kredi kartları için tek bir çalıntı ihbar hattı için 444 2 525 numaralı hat aranmalıdır.

Garanti Bankası, Bonus Card kayıp ve çalıntı ihbar hattı için 444 0 333 aranmalıdır.

Tavsiye :  Akbank Kredi Kartı Başvurusu 2017

Denizbank bünyesinde kredi kartı ihbar ve çalıntı hattı iletişim numarası 0850 222 0 800.

Türkiye İş Bankası Maximiles veya diğer kartların kayıp ve çalıntı işlemleri için 0 850 724 07 24 aranmalıdır.

Vakıfbank, kredi kartı çalıntı veya kayıp işlemleri ihbar numarası 0850 222 07 24’dür.

Ziraat Bankası çalıntı ve kayıp hattı numarası 444 00 00’dır.

Son olarak QNB Finansbank kayıp ve çalıntı ihbar hattı ise 0850 222 09 00’dır.

Kredi kartının çalındığını fark edemeyen kişi, hesap özetini bankaya giderek şikayet edebilir. Hırsızlıklar sadece fiziki olarak değil, intenet ortamı üzerinden de gerçekleşmektedir. Güvenilir olmayan intenet sitelerinden yapılan alışverişlerde, kart bilgileri dolandırıcıların eline geçebilir. Bu durumda ise kartınızın limiti dolandırıcıların harcamalarıyla doldurulabilir.

Banka bu konuda Harcama itiraz dilekçesi kabul etmektedir. İtiraz dilekçesi yazıldıktan sonra ıslak imza ile bankaya teslim işlemi gerçekleştirilmelidir.  Bunun yanında il veya ilçe hükümet binaları tüketici hakem heyetine bu durum taşınabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir