Anasayfa / Kredi Kartları / Kredi Kartının Sadece Asgari Ödemesini Yapmak Kredi Notunu Nasıl Etkiler

Kredi Kartının Sadece Asgari Ödemesini Yapmak Kredi Notunu Nasıl Etkiler

Kredi notu, bankalardan sıklıkla kredi ve kredi kartı kullanan kişiler için büyük önem arz etmektedir. Kredi kartı kullananların ise yalnızca asgari ücretlerini ödemesinin kredi notu üzerindeki etkisi merak edilmektedir.

Kredi notu, Kredi Kayıt Bürosu tarafından kaydı tutulan ve bankaların sizin hakkınızda değerlendirme yapabilmesi için önemli bir yeri olan bir puandır. Kredi notunu etkileyen çok sayıda faktör vardır. Bankalar ile olan ilişkilerinizdeki her türlü olumsuzluk otomatik olarak kredi notunuz üzerinde bir etki yaratacaktır. Önek olarak kredi borçlarınızı tam zamanında ödememeniz, kredi kartı borcunuzu geciktirmeniz gibi faktörler kredi notunuzu düşürecektir. Düşen kredi notu nedeni ile de bir sonraki kredi kullanımlarınız da problem oluşması söz konusu olabilecektir.

KREDİ KARTI KULLANIMINDA ASGARİ ÜCRETİN KREDİ NOTUNA ETKİSİ

Bankalar, tüketicilere sağladıkları kredi kartlarında 2 tarzda ödeme seçeneği sunarlar. Bunlardan birisi dönem borcudur. Dönem borcu o ektrenin yansıdığı döneme kadar kalan tüm borcu gösterir. Bu borca yalnızca taksitli alışverişlerin taksiti kadar ekleme yapılır, geri kalan taksit tutarları diğer aylarda yansıtılır. Asgari ödeme ise bu dönem borcunun belirli bir yüzdesi kadardır. Öğrenci kartlarında bu yüzde %30 iken, diğer kartlarda ise %40 ile %50 arasında değişen bir yüzdeye sahiptir.

Tavsiye :  Axess Mobil ile Renkli Kredi Kartı Reklamı!

Asgari ücretin ödenmesi bankalar ile olan ilişkilerde stabil düzeyi korumak demektir. Bankaya bu borcu ödediğiniz takdirde yasal takibe düşmezsiniz veya hesabınız kullanıma kapatılmaz. Kredi notunuza da olumlu veya olumsuz bir yansıma olmaz ancak bir sonraki kredi kartı başvurularınızda bu konuda bir olumsuz dönüş alabilmeniz mümkündür. Bu nedenle ne olursa olsun kredi kartı kullanımlarınızdan sonra mutlaka dönem borcunuzu ödemeye çalışmanızda fayda vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir