Anasayfa / Kredi Notu / Kredi Notu Düşük Olması Krediye Engel mi?

Kredi Notu Düşük Olması Krediye Engel mi?

Bankalar açısından bir tüketicinin kredi kullanımına uygunluğu çeşitli parametrelere bağlı olarak belirlenmektedir. Bu parametreler genel olarak gelir durumu ve kredi notudur. Gelir durumu kişinin kendi olanakları ile şekillendirebildiği bir husus iken kredi notu ise kişinin kredi kullanımlarına yönelik olarak gösterdiği tutum ile ilgilidir.

Kredi notu, Türkiye’deki bir takım bankalar tarafından kurulmuş olan kredi kayıt bürosu tarafından belirlenmektedir. Kredi notunun belirlenmesinde etkili olan birçok unsur vardır. Ancak temel olarak en büyük etkiyi kişinin kredi ve kredi kartı kullanımları yaratmaktadır. Kredi kartı ve kredi borçlarını ödemeyen, aksatan ve bu hususta çağrıları dikkate almayan kişilerin kredi notları hızlı bir şekilde düşüşe geçer. Kredi notu üzerinde olumsuz etki yaratacak bu tutumları gösteren kişilerin kredi notu bu kişilerin kredi kullanımı konusunda ne kadar özensiz olduklarını ortaya koymaktadır. Diğer yandan kredi kartı ve kredi borçlarını tam zamanında ödeyen ve tamamnı ödeyen bireylerin kredi notları ise olağan seviyede yüksek olur. Bu durum da o kişilerin kredi kullanımında ne kadar hassas ve özenli olduklarını ortaya koymaktadır. 

KREDİ NOTU KREDİ KULLANIMINA ENGEL OLUR MU

Genel olarak birçok tüketici geçmişte kredi kullanımında yaptıkları dikkatsizliklerinin bedelini sonradan ödemektedirler. Bu kapsamda da kredi notu kredi kullanımına engel olur mu diye sormaktadırlar. Bu sorunun yanıtı ise pek tabii ki evettir. Çünkü bankalar eğer kredi notunuzun belirli bir seviyenin altında olduğunu görürlerse (ki bankalar kredi başvurularında ilk olarak kredi notunu değerlendirmektedir) size kredi vermek konusunda çekimser davranacaklardır. Bu nedenle de tüketiciler genel olarak kredi notu kaç olursa kredi alınabilir diye yeni bir soruyu gündeme getirmektedirler.

Tavsiye :  Kredi Notu Hızlı Yükseltmek İçin 5 Maddelik Yol Haritası

Kredi notu 1 ile 1900 arasında bir değerdir ve bu aralıkta puan grupları bulunmaktadır. Önek olarak 1900-1700 puan aralığındaki tüketiciler başvuruları sonucunda kolaylıkla kredi kullanabilirken, puanı 1 ile 799 arasında olan tüketiciler ise kredi kullanamamaktadır. Bu iki grup arasında kalan tüketiciler de 2 gruba ayrılmaktadır ancak bu grupların kredi kullanabilmesi için banka genel olarak gelir durumuna bakmaktadır ve bu grupların alt sıralarında yer alanlardan da kefil veya teminat talep etmektedirler.

Kredi notunuz düşükse ve krediye ihtiyacınız var ise ; Kredi Notu Düşük Olanlara Anında Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizden detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir