Anasayfa / Kredi Notu / Kredi Notu Risk Puan Çizelge Tablosu

Kredi Notu Risk Puan Çizelge Tablosu

Bankaların kredi vermek için kişileri değerlendirdikleri en önemli kriter olan kredi notu belirli seviyelere göre tanımlanmaktadır. Siz de kredi notunuza göre kredi notu çizelgesi üzerinde hangi seviyede öğrenebilirsiniz.

İnsanların birbirlerine borç verirken, zihinsel yönden belirli güvenceleri hesaba katarak borç vermeleri gibi, bankalar da tüketicilere kredi verirken belirli bir güven düzeyinin olmasını beklerler. Bunun için de Kredi Kayıt Bürosu tarafından kayıt altında tutulan kredi kullanım kayıtlarından faydalanırlar. 

Kredi Kayıt Bürosu, tüketicilerin bankalar ile olan ilişkilerini baz alarak, bir kredi notu belirlerler. Bu kredi notu kişi eğer kredi kartı ve kredi borcu ödemelerini düzensiz gerçekleştirirse düşüşe geçer. Bu durumda da bankalar düşük kredi notunu gördüklerinde, kişiye bir sonraki kredi başvurusunda kredi vermek istemezler. Siz de eğer kredi notunuzu biliyorsanız o halde findeks kredi notu tablosu aracılığı ile hangi risk grubunda bulunduğunuzu ve kredi alıp alamayacağınızı öğrenebilirsiniz.

Kredi notu 0 ile 1900 arasında bir değerdir ve kredi notunuz kredi notu risk çizelgesi üzerinde belirli ölçeklere girmektedir. Bu ölçekler ise şunlardır;

0-799 ÇOK RİSKLİ KREDİ NOTU

Sayfa İçerikleri

Tavsiye :  TC Kimlik Numarasıyla Kredi Notu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır

Bu kredi notu aralığındaki kişilerin kredi kullanabilmeleri imkansıza yakındır. Çünkü bankalar, önceki kredi ödemelerinde çok şiddetli bir ödeme problemi yaşayan tüketicilere kredi vermekten kaçınmaktadır. Eğer kara listede değilseniz, bankalar size acak ipotek ile kredi vermeyi kabul edebilir.

800-1299 ORTA RİSKLİ KREDİ NOTU

Bu aralıkta kredi notuna sahipseniz kredi alabilmeniz çok zordur. Ancak kayıtlı bir gelirinizin olması ve ipotek sağlamanız durumunda kredi alabilirsiniz.

1300-1499 AZ RİSKLİ KREDİ NOTU

Kredi notunuz kredi notu çizelgesi üzerinde bu aralıkta ise bankalardan kredi alabilmeniz daha kolaydır. Kefil ve teminat göstermeksizin kredi başvurusu yapabilirsiniz.

1500-1699 İYİ KREDİ NOTU

Bu kredi notu aralığındaki müşteriler koşulsuz olarak kredi kullanırken, düşük faiz oranları ile kredi alabilirler.

1700-1900 ÇOK İYİ KREDİ NOTU

Bu kişiler, bugüne kadar aldıkları tüm kredi borçlarını tamamen düzenli bir şekilde ödemiş, borçlarını zamanında kapatmış ve banka ilişkilerinde oldukça başarılı olan kişilerdir. Bu yönden de kredi başvuruları genel olarak hızlı bir şekilde olumlu sonuç verir ve kredilerini kefil ve belge ibraz etmeksizin kolaylıkla alabilirler.

Bu değerler kredi notu puan tablosu aracılığı ile sınırlandırılıp, belirlenmiştir ve neredeyse tüm bankalar bu değerleri baz alarak kredi sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir