Anasayfa / Bilgi / Kredi Sicili Düzeltme Yolları

Kredi Sicili Düzeltme Yolları

Kredi notu bankacılık işlemleri için çok büyük bir öneme sahiptir.  Kredi kartı sahibi olurken, kredi çekme işlemleri gerçekleştirirken banka öncelikle müşterinin kredi notunu incelemektedir. Kredi sicilini yükseltmek için atılacak adımlar içeriğimizde yer alacak.

Kredi kartı borcunu düzenli olarak ödemeye dikkat edin

Kredi kartı borçlarının son ödeme tarihi ekstre geldikten sonraki 10 gündür. Bu tarih boyunca müşterilerin kredi kartının en az asgari ödemesini gerçekleştirmek durumundadır. Kredi kartı borcunun ödenmediği her gün kredi kartı borcuna faiz uygulanır. Bu durum da kredi sicili durumunu olumsuz etkiler.

Sadece asgari ödemeyi gerçekleştirmeyin

Banka ile olan ilişkileri iyi tutmak adına, kredi kartının sadece asgari ödemesi gerçekleştirilmemelidir. Son yıllarda oldukça yaygınlaşan bu durum banka ile ilişkileri olumsuz etkiler. Asgari tutardan biraz daha yüksek bir ödeme yapmak bile ilişkileri iyiye doğru ivme kazandıracaktır.

İhtiyaç duyulmadığı sürece kredi çekmeyin

Gerçekten bir ihtiyaç duyulmaması halinde kredi çekilmesi, banka ile ilişkileri olumsuz etkileyecektir. Kredi çekmek kredi notunda düşüşe yol açabilmektedir. Çünkü bu süreçte ödemeler aksayabilmektedir. Mümkün olduğunca borcun erken kapatılabilmesi için çaba sarf edilmelidir. Bunun yanı sıra ödemelerin geciktirilmeden gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Tavsiye :  Kira Öder Gibi Ev Sahibi Yapan Projeler

Kullanılmayan kredi kartları iptal edilmelidir

Çok sayıda kredi kartı bulundurmak, kredi notunu düşürmektedir. Mümkün ise sadece tek bir kredi kartı ile işlemler gerçekleştirilmelidir.

Ödemelerin düzenli yapılması için hesaplayıcılardan faydalanılmalıdır

Kredi çekecek kişi, gelir ve giderlerini tam anlamıyla not ederek bir hesaplama yapmalıdır. Kişi böylelikle ne kadar taksit ödemesi gerçekleştirebileceğini iyi bir şekilde analiz edebilmektedir. Bu noktada kredi için talep edilen ekstra masraflar da göz önünde bulundurulmalıdır.

Hesaplayıcılardan faydalanılması müşterinin borcu ödeyip ödeyemeyeceği doğrultusunda bilgi sahibi olmasını sağlar. Bu noktada kredi çekilecek banka şubesinden de yardım almak mantıklı olacaktır.

Maddi olarak bağlantılı olan kişinin kredi notu sizinkini de etkiler

Bankacılık anlamında bağlantılı olan kişi, ortak ipotek ödemesi gerçekleştirir ise ikinci kişinin kredisi sizinkini de etkiler. Ortak tapu ile konut kredisi çekme talebinde bulunan kişilerin bu noktada çok daha dikkatli olması gerekmektedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir