Anasayfa / İhtiyaç Kredisi / Kredi Yapılandırma Yapan Bankalar

Kredi Yapılandırma Yapan Bankalar

Krediler, bankalardan kullanılabilen finansal kaynaklardır. Kişi kendi kimliği ile bankadan aldığı bu kredi borcunu bankaya belirli bir vade süresi ve faiz oranı ile geri ödemek durumundadır. Aksi halde ilk ödeme gecikmesi aşamasında kredi notu düşmekte, bu nedenle de gelecekteki kredi kullanımları için olumsuz bir kayıt oluşmaktadır. Ödemenin gecikmesinin devam etmesi durumunda ise kişile yasal takibe alınmaktadır ve kara listeye girmektedir. Bu duruma düşen kişiler ise 5-10 yıl arasında süre için kredi kullanımından men edilmekte, icralık duruma düşebilmektedir.

Bu olumsuz durumların yaşanmaması için kredi borcu ödemeleri konusunda her tüketicinin hassasiyet göstermesi ve ödemelerini zamanında yapması gerekemektedir. Aksi halde yaşanacak olan olumsuzluklar etkisini uzun süre devam ettirebilmektedir. 

YAPILANDIRMA TALEP EDİN

Eğer ödemekte güçlük çektiğiniz bir kredi borcunuz var ise borcunuzun olduğu bankaya başvurarak yapılandırma talep edebilirsiniz. Yapılandırma işlemi; bankanın var olan borcunuzu yeni bir kredi ile mahsup ettikten sonra, tarafınıza yeni bir vade süresi ve faiz oranı ile kredi borcunuzu tahakkuk ettirmesidir. Bu uygulama sonucunda aylık taksit tutarlarınız daha düşük olacaktır ve daha rahat ödeme yapabileceksinizdir. Ancak unutulmamalıdır ki yapılandırma sonrasında ödenecek olan toplam kredi borcu, önceki borcunuzdan bir hayli yüksek olabilmektedir.

Tavsiye :  Ziraat Bank Kredi Başvurusu SMS ile Nasıl Yapılır?

YAPILANDIRMA YAPAN BANKALAR

Bugün Türkiye’de kredi yapılandırma yapan bankalar neredeyse tüm mevduat bankalardır. Eğer bir banka sizin kredi borcunuz için yapılandırmadan kaçınıyorsa, bunun nedeni yasal takibe alınmış olmanız veya borcunuzun temerrüde düşmüş olması olabilir. Öte yandan borcunuzu geri ödemeniz adına ilgili bankanız size bu hizmeti sunmaktan memnun kalacaktır. 

Çünkü bu sayede hem sizden olan alacağını tahsil edebilecektir hem de sizden yeni bir kredilendirme ile daha fazla gelir elde edebilecektir. Bu yönden yapılandırma konusunda gecikmenizin ilk aşamalarında eğer gelecekte ödeme yapmanızın çok zorlaştığını düşünüyorsanız başvuru konusunda geç kalmamalı ve hemen yapılandırma talep etmelisiniz.

KREDİ TRANSFERİ

Öte yandan eğer kendi bankanız size yapılandırma hizmeti veremiyorsa, bu durumda bir başka bankaya borç transferi talebinde bulunabilir ve bu bankanın, diğer bankadaki borcunuzu kapatmasını ve bankaya borçlanmayı talep edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir