Anasayfa / Hayvancılık Kredisi / Mazot gübre desteği ne zaman ödenecek? ( 2017 Devlet Destekleri )

Mazot gübre desteği ne zaman ödenecek? ( 2017 Devlet Destekleri )

Dünya genelinde son 2 yıl içerisinde yaşanan ekonomik dalgalanmalar sonrasında Türkiye’de bu süreçten payını almış durumdadır. Ekonomik açıdan sallantıların yaşanmasında etkili olan birçok süreçten geçen Türkiye, yetkililerin sürece el atması ile beraber ekonomik açıdan dengelenme için gerekli çalışmalara ağırlık vermeye başlamış durumdur. Bunun için başta istihdam destek hareketi başlatılırken, bunu takiben yerli üretimin arttırılması için de büyük adımlar atılmıştır ve atılmaya devam etmektedir.

Yerli üretimin artırılıp, ithalatın azaltılarak, ihracatın artırılabimesi adına yerli üretimin desteklenmesi sorumluluğunu ülke genelinde herkes üstlenmiştir. Tarımsal alanlardaki üreticiliğin arttırılabilmesi ve yerli olarak üretilen bu ürünlerden ekonominin olumlu yönde etkilenebilmesi için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ilgili alanda çeşitli desteklemeleri sağlamaktadır. Bu desteklemelerden birisi de mazot ve gübre desteği olarak uygulanmaktadır. Bu kapsamda ayrılan bütçe ile çiftçilerin tarımsal alanlarda kullandıkları traktör ve ekim araçlarının mazot ihtiyaçları ve ekimde büyük öneme sahip olan gübre ihtiyaçları finanse edilmektedir.

2017 YILINDA MAZOT VE GÜBRE DESTEĞİ

Çiftçiler genel olarak sıklıkla mazot gübre desteği ne zaman ödenecek sormaktadır. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılan ilana göre destek an itibariyle hali hazırda ödenmeye başlamış durumda. 2017 yılı için toplamda 2 milyar 118 milyon TL’yi bulan ödeme bütçesine göre ödemeler başladı ve Ziraat Bankası şubelerinden T.C. kimlik belgesi ile bu destek ödemesi alınabilmektedir. 

Tavsiye :  İthal Düve Alımlarına %30 Hibe Devlet Desteği Başladı

Sağlanan toplamdaki 2 milyar 118 milyon TL tutarındaki bütçenin, 722 milyon TL tutarındaki kısmı mazot desteği için sağlanırken, 877 milyon TL’si ise gübre desteği için çiftçilere ödenecektir. Çiftçiler ödemelerini T.C. kimlik numaralarına göre farklı tarihlerde almaktadır ve destek ödemeleri maksimum 1 haftaya kadar aksayabilmektedir. Bu durum ile ilgili olarak Ziraat Bankaları’nın size en yakın şubelerine giderek detaylı bilgi alabilir ve ödemenizi ne zaman tahsil edebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

2018 yılı için de şimdiden planlanmaya başlayan mazot gübre desteği başvurusu süreci için bakanlıktan henüz açıklama gelmedi ancak tahminen Ağustos’un sonundan itibaren başvuruların açılacağı düşünülüyor. Devlet desteği ile ilgili olarak yapılan açıklamalar sonrasında başvurular çiftçi destek sistemi kayıt ekranından gerçekleştirilebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir