Anasayfa / Gündem / Müşterek Borçlu Müteselsil Kefilin Anlamı Nedir?

Müşterek Borçlu Müteselsil Kefilin Anlamı Nedir?

Müşterek borçlu müteselsil kefil nedir? Müşterek mütelselsil kefil ile kefalet verme işlemi yapılır.

Müşterek borçlu mütelselsil kefil nedir? sorusuna açıklık getirmeye çalışacağız. Bir kişinin müşteri ile veraber imzaladığı herhangi bir sözleşmeye garanti vermesine kefillik adı verilir.  Bu belgeyi imalayacak kişi ise her türlü borç sorumluluğuna da imza atmış olur. Kefil olarak atacağı imza ile yükümlülük sahibi de olmuş sayılır. 

Müşterek Borçlu Müteselsil Kefilin Sorumluluğu 

Herhangi bir sözleşme sonunda  bir şahsın alacaklıya borcu olduğunda o kişiden borçları tahsis etmek için kanuni takip işlemi de uygulanır. Yapılacak takip sonrasında alacaklı kişinin tüm borçları ödenmediyse sözleşmede keifl gösterilen kişi üzerine gidilir. Durum böyle olduğunda sözleşme gereğince kefalet vererek kefil olmayı tercih eden kişi asıl borçlu kişinin borçlarını ödemek zorundadır. Ödenmeyen bir borç için tüm yaptırımlar kefil için uygulanır. 

Tavsiye :  Ziraat Bankası EFT Emri İptali Nasıl Yapılır?

Alacaklı ve müşteri arasındaki kefili sözleşmesinde “müşterek borçlu mütelselsil kefil” ibaresi olduğu yerde asıl borçlu ile kefil gösterilen kişinin önünde tüm haklar eşittir. 

Müşterek Borçlu Müteselsil Kefil Yeni Borçlar Kanunu 

Alacaklı taraf olan borcunu tahsis etmesi için asıl borçluyu bulamadığında müteselsil kefil yeni borçlar kanununa göre baz alınarak ödenmesi gerekir. Borcun tahsili için her iki tarafta sorumludur. Bu sorumluluğun en önemli kısmı asıl borçludur. Sonrasında müteselsil kefilin bu borcu ödemesi gerektiğikanuna göre belirtilmiştir. Borcu için kefalet veren kişi alacaklı karşısında asıl kişi kadar borçlu konumunda bulunmaktadır. Borcun ödenmendiği taktirde müşterek borç her iki tarafında sorumluluğundadır. 

 Müşterek olan borç mütelselsil kefil bir nevi borca ortak anlamını taşır. Çünkü bazı bankacılık işlemlerinde ve borç ödemelerinde kişiler kendilerine ve borçlarını daha güvence altına alınmaktadır. Bu nedenle kişiden müşterek mütelselsil kefil istemektedir. Müşterek borçlu bu nedenle her iki tarafıda yakından ilgilendirmektedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir