Anasayfa / Gündem / Ödenmeyen Kredi Borcu Ne Olur?

Ödenmeyen Kredi Borcu Ne Olur?

Bankalar, finansal kuruluşlar olarak tüketicilerin ihtiyaç duydukları finansal kaynağı yaratırlar. Tüketiciler de ihtiyaçları kapsamında bu finansal kaynaklardan çeşitli şekillerde faydalanırlar ve bu kapsamda da bankaya borçlanırlar. Bankaya borçlanan tüketici, aldığı bu borcu sözleşmede beyan edilen şekilde ve süre içerisinde ödemelidir. Aksi halde banka bu konuda gerekli işlemleri yürütmekle sorumludur. Eğer ödeme yapmıyorsanız ve kredi borcu ödenmezse ne olur merak ediyorsanız, işte sürecin aşamaları şunlardır;

KREDİ BORCUNUN ÖDENMEMESİ DURUMUNDA NE OLUR

Sayfa İçerikleri

Bankalardan aldığınız bir kredi veya kredi kartına ilişkin borcu geri ödeyemeyecek duruma geldiyseniz. Gelir durumunuz artık bu kredi ve kredi kartına ilişkin ödemeleri karşılayamayacak durumdaysa o halde banka ile ilişkilerinizin aşamaları şu şekilde olacaktır;

-Banka kredi borcunun ödenmediği sürecin belirli dönemlerinde size telefon ile ulaşacaktır ve tarafınıza ödeme ile ilgili hatırlatma ve ödeme talebinde bulunacaktır. Ayrıca ödeme yapılmaması durumunda gelecekte ortaya çıkabilecek olan olumsuzlukları da size bildirecektir.

-Banka kredi borcunun ödenmediği 54. gün itibariyle, borçluya ihtar çekecektir. Bu ihtar ile ödeme talebi beyan edilecektir ve belirli bir tarihten itibaren başlatılacak olan yasal işlem ile ilgili bildirim sağlanacaktır. Ayrıca gecikme faizi ve ihtar ücreti de borçluya yansıtılacaktır.

Tavsiye :  TBMM Çeşitli Kadrolarda En Az Lise Mezunu 192 Memur Alımı Yapacağını Duyurdu

-Banka ödemenin 90 gün sonunda yapılmaması durumunda son kez bildirim sağlamak ve bilgi almak adına müşteriyi arayacaktır. Kişiye borcun ödenmesi gerektiğini aksi halde yasal sürecin başlatılarak merkez bankası tarafından kara listeye alınacağını bildirecektir.

-90 gün sonundaki bildirimden sonra halen ödeme yapılmıyorsa bu durumda banka yasal takip başlatacaktır, kişi kara listeye girecektir ve ilgili borca yönelik olarak kişinin maaşı ve hesap kartları bloke edilecektir. Banka icra ve benzeri uygulamalara da gidebilmektedir.

KİŞİ NE YAPMALI?

Eğer kredi borcunuzu geri ödeyemeyecek duruma geldiyseniz, bankanın en yakın şubesine giderek ilgili borcunuza yönelik olarak yapılandırma talep edebilir, borcunuzu yeni bir faiz oranı ve vade süresinde ödemeyi isteyebilirsiniz. Böylelikle yasal açıdan zarar görmez, sicilinizi kirletmez ve daha düşük faiz oranları ile borcunuzu rahatlıkla ödeyebilirsiniz. Aksi halde yasal açıdan bu süreçten zararlı çıkan kişi siz olursunuz ve bir daha uzun süre kredi kullanamazsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir