Anasayfa / Gündem / Otomatik Fatura Ödeme Talimatı Nasıl Verilir?

Otomatik Fatura Ödeme Talimatı Nasıl Verilir?

Otomatik fatura ödeme talimatıyla birlikte kişi faturasını PTT’lerden veya bankamatiklerden ödeme yükümlülüğünden kurtuluyor. Faturalar otomatik olarak hesap kartından çekiliyor. Bu durum da kişinin çok daha rahat bir şekilde, fatura ödendi mi kaygısı yaşamadan yaşamasına olanak sağlıyor.

Bu süreçte faturalar bankalarda mevcut olan vadesiz hesaba tanımlanıyor. Böylelikle faturalar otomatik olarak gerçekleşebiliyor. Cep telefonundan, kablolu TV’ye, sudan, doğalgaza kadar bütün faturalar otomatik olarak ödenebiliyor.

Ancak her ne olursa olsun faturanın ödenebilmesi için de hesapta yeterli miktarda bir miktar olması gerekiyor. Aksi takdirde ödeme gerçekleşmez. Bundan dolayı da vatandaşlar genel olarak maaş kartına tanımlı olmak şartıyla otomatik ödeme gerçekleştiriyor.

Mağduriyet yaşayabilme ihtimalini göz önünde bulundurun

Otomatik talimatla faturalarını ödemekte olan pek çok vatandaş zaman zaman mağduriyet de yaşayabiliyor. Çünkü zaman zaman su, doğalgaz ve elektrik faturaları mevcut olan bir kaçak sebebiyle beklenmedik seviyede gelebiliyor. Bu durumda da kişi hazırlıksız olarak yakalanabilir ve o ayda çok zor süreçler yaşayabilir. Bundan dolayı da pek çok vatandaşın otomatik ödemeyi hoş karşılamadığı da görülüyor.

Tavsiye :  Zorunlu Bireysel Emeklilikten Ayrılma Nasıl Yapılır?

Sıkıntı yaşanmayacağına emin olunduğu ve evin tesisatlarının iyi olduğuna inanıldığı zaman bu ödeme talimatının gerçekleşmesinde bir sıkıntı yaşanmıyor. Hatta pek çok vatandaş, bankalardaki vadesiz hesap yerine kredi kartıyla otomatik ödeme gerçekleştiriyor. Bu durum da kişiye çok büyük katkılar sağlayabiliyor diyebiliriz. Mevcut faturaların yükümlülüğünü sırtlayamayan pek çok vatandaş kredi kartının asgari ödemesiyle rahat rahat fatura derdinden kurtuluyor.

Otomatik ödeme ne gibi avantajlar sağlar?

Bununla birlikte ödemenin zamanında yapılması aynı zamanda kişiye çok büyük avantajlar da sağlamakta. Öneğin kişi ödemesini zamanında gerçekleştirdiği zaman kredi notu yükselir. Böylelikle kredi çekilmesine büyük olanak sağlanmış olur.

Otomatik ödeme talimatı nasıl verilir?

Otomatik ödeme talimatının verilebilmesi için son faturayla beraber banka şubesine gidilmesi gerekiyor. Bunun yanı sıra talimatı vermek isteyen vatandaş artık ATM’lerden, intenet şubesinden veya intenet bankacılığından talimat verebilir.

Otomatik ödeme talimatı nasıl iptal edilir?

Banka kartına veya kredi kartına verilmiş olan talimatın iptal edilmesi için işlem bankalarda gerçekleştirilebiliyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir