Anasayfa / Gündem / PTT Çocuk Parası Ne Zaman Yatar? 2019 Çocuk Parası Sorgulama

PTT Çocuk Parası Ne Zaman Yatar? 2019 Çocuk Parası Sorgulama

Çocuk parası ödemeleri PTT şubelerinden yapılıyor. Çoçuk parası nereden alınır? Ayrıca merak edilen diğer bir soru ptt çoçuk parası ne zaman yatar? 2019 Çocuk Parası Sorgulama detayları ile yazımızın devamında.

Türkiye sınırları içerisinde doğan her bebek üzerinden devlet aileye belli bir miktyarda ödeme gerçekleştirir. Bu ödemenin yapılamabimesi için gerekli evraklar ve istenilen bazı şartlar yer alır. Doğum yapan annenin hesabına yatacak olan çocuk parası nereden alınır?

Çoçuk Parası Nereye Yatar?

Sağ bir şekilde dünyaya gelen her bebek için devlet  bir miktar parayı ailenin hesabına yatırır.  Yatırılan bu çocuk parası PTT şubelerinden TC kimlik numarası veya kimlik ile alınabilinir. Eğer doğum sırasında anne vefat etmişse veya anne Türk değilse çocuk parası bu kez babanın üzerine yatırılır.  Anne veya baba sürekli PTT şubesine gitmek yerine e devlet şifreleri üzerinden çocuk parasının yatıp yatmadığını kontrol edebilirler. TC kimlik numaralarını ilgli alana girip sorgula butonu tıklandığında hesaba yatan paranın miktarı belli olmaktadır. E devlet şifresi olmayan vatandaşların 2 TL karşılığında PTT şubelerinden temini söz konusudur. Sıklıkla pTT şubelerine gitmek yerine E devlet şifresine girişi yaparak çocuk parasının yattığını açıkça görebilirler. 

Tavsiye :  Esnafa Uzun Vadeli 500 Bin TL Kooperatif Kredisi ve 200 Bin TL Düşük Faizli İhtiyaç Kredisi

Çocuk Parası ne zaman yatırılacak?

Çocuk parası her doğumdan sonra o günü takiben 15 ila 45 gün içerisinde PTT hesabına yani Annenin veya babanın TC kimlik numaraları baz alınarak yatırılır. Bu süreden önce çocuk parası yatmaz. 1-1,5 ay içerisinde yatırılacak olan çocuk parası yardımını sorgulama ekranından da takip edebilirsiniz. E devlet üzerinden sorgulamalrı ragatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. 

Çocuk Parası Almak İçin Gerekli Evraklar

 Anne adayının sağlıkla çocuğunu kucağına aldıktan sonra devlet tarafından ödenecek olan çocuk parasının süreci de başlamış olacak. Çocuk parası yardımını alabilmek için gerekli bazı evraklar;

– Hastaneden doğum sonrasında alınana doğum raporunun aslı, Ayrıca doğum belgesi adı da verilmektedir.  Hastaneden alınan bu belge çocuğun tam ve sağlam olarak dünyaya geldiğni gösterir.

– Anneye ve bebeye ait nüfus cüzdanı  istenilen evraklar arasındadır. Tüm bu evraklar tamamlandığında çocuk parası yardımı için başvuruda bulunabilinir. her doğumdan sonra bu yardım parası ilgili kişiye beliritlen tarihlerde ödenir. Kişi istediği zaman bu parayı PTT şubelerine giderek çekebilir. Ancak çocuk parası sadece ilgili kişinin gelmesiyle çekilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir