Anasayfa / Bilgi / PTT Kargo Takip Yöntemleri ( Kargom Nerede! )

PTT Kargo Takip Yöntemleri ( Kargom Nerede! )

Günümüzde teknolojinin ilerlemesiyle ve intenetin hayatımızda ilerlemesiyle birlikte pek çok şeyden haberdar olabiliyoruz. Dünyanın bir ucunda gerçekleşen bir olaydan anında haberdar olmak artık çok kolay. Merak ettiğiniz bir şeyle ilgili bilgi almak da çok kolay. Bu yüzden pek çok şekilde tüketicilere hizmet eden kuruluşlar da mevcuttur. Artık intenet üzerinden hastane randevusu ilgileri alınabilmekte, veya alışveriş yapılırken ürünün hangi mağazada hangi stok seviyesinde bile olduğunu görebilmekteyiz. Aynı durumu kargo şirketleri de müşterilerine sunmaktadır. Kargo takip sistemleriyle birlikte kargonuzun konumunu öğrenmek oldukça kolay.

Türkiye’de 3 Temmuz 2008 yılından beri aktif olarak çalışan PTT Kargo da kullanıcılarına bu kargo takip sistemini sunuyor. Normalde 1840 yılında kurulan PTT ‘nin kargo olarak şirketleşmesi uzun görüşmeler ve fikirlerden sonra 2008 yılında aktif oldu. Devletin bir kargo şirketi olarak görülebilecek olan PTT kargo kurulduğu günden bu yana hizmetlerini arttırmaktadır. Ptt kargo tüketiciler tarafından hem hızlı hem de fiyat açısından diğer kargo şirketlerinden daha uygun olduğu için sık sık tercih edilmektedir. 

KARGOM NEREDE ? 

PTT kargo takip sistemi sayesinde kargonuzun nerede olduğunu öğrenebilirsiniz. Yapmanız gereken şey ise oldukça basit. PTT’nin resmi sitesine girerek gönderi takibi kısımına tıklamalısınız. Ardından kargonuz için size gönderilen veya kargoyu siz gönderdiyseniz tarafınıza verilen barkod numarasıyla birlikte güvenlik kodunu girip sorgula’ya tıklayarak kargonuzun nerede olduğunu öğrenebilirsiniz. Eğer sistem ile alakalı bir sıkıntı varsa ve bu sayfaya ulaşamıyorsanız E-devlet sayfasına girerek, PTT Kargo takip kısmına giriş yapmanız gerekmektedir. E-devlet’in sunduğu bu altenatif ile birlikte yine aynı şekilde kargonuzun nerde olduğunu görebilirsiniz.

Tavsiye :  Kıdem Tazminatı Nedir? Şartları Nelerdir? Nasıl Hesaplanır?

YURT DIŞINDAN GELEN KARGOLAR

Ülkemize yurt dışından gelen kargolar genellikle PTT üzerinden gelmektedir. Bu yüzden takiplerinizi yine PTT kargo sorgulama üzerinden yapabilirsiniz. Ancak kargo henüz PTT sistemine girmemişse yani Türkiye’ye ulaşmadıysa PTT kargo takip sistemi ile birlikte görüntülemeniz mümkün değildir. Böyle durumlarda da yapabileceğiniz altenatifler bulunmakta. Eğer alibaba, amazon, eBay gibi online alışveriş sitelerinden bekliyorsanız kargonuzu, bu sitelerin takip sistemleri üzerinden bakabileceğiniz gibi tarafınıza verecekleri kargo şirketi ismi ve takip numarasıyla yine giriş yaparak kargonuzun nerede olduğunu öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir