Anasayfa / Gündem / Refinansman Nedir? Nasıl yapılır? Ne Zaman Refinansman Yapılır?

Refinansman Nedir? Nasıl yapılır? Ne Zaman Refinansman Yapılır?

Bir süre önce almış olduğu kredi borcunu ödemeye devam etmekte olanlar için refinansman seçeneği çoğunlukla avantajlı bir altenatif olarak karşımıza çıkmaktadır. Refinansman kısaca, önceden alınmış ve belirli bir faiz oranı ile ödenmekte olan kredi borcunun, daha düşük faiz oranı ile sağlanan bir kredi çekilerek kapatılması olarak da tanımlanabilir. Adından da anlaşılabileceği üzere re-finansman yani yeniden finanse etmek anlamı taşımaktadır. Eğer refinansmanı yine kendi bankanızın daha düşük faiz oranıyla sunduğu bir kredi ile kapatıyorsanız da buna “yeniden yapılandırma” adı verilir ve tamamen benzer niteliği taşır.

refinansman ne zaman yapılmalı 

Öncelikle kullanmış olduğunuz kredinin vadesinin dolmasına kalan süreyi dikkate almanız gerekmektedir. Bu noktada eğer kredinizin vadesinin bitmesine eğer uzunca bir süre varsa faiz oranlarını takip etmeye bir süre daha devam ederek eğer düşüş söz konusuysa o zaman yapmanızda fayda vardır. Eğer kısa bir vade kaldıysa hiç beklemeden refinansmana gidilebilir.

Tavsiye :  Kayseri’de Evlere İş Veren Firmaların İlanları Çoğaldı

refinansman kaç defa yapılabilir 

Bazı bankalar kendi bünyeleri içerisinde refinansman sağlamamayı tercih etmektedirler. Ancak kişinin bir kredisini yeniden yapılandırma ve refinanse etme hakkı sonsuzdur. Netice olarak borç kapatılıp aynı tutarı ile başka bir faiz oranıyla vadesi belirlenerek borçluya arz edilmektedir.

refinansman nasıl hesaplanır

Yeniden hesaplama işleminde hesaplama işlemi için hem hali hazırda ödenmekte olan kredi borcunun kalan vadesi ve faiz oranı bilinmeli ve buna göre kalan ödeme tutarı hesaplanmalıdır. Hesaplanan gelecekteki toplam ödeme miktarından, yeni kredinin faiz oranı ve vadesi ile yeni borcun son vadede toplam ödenmiş olan tutarı hesaplanarak çıkarılmalıdır. İşte bu sonuç borçluya refinansman yapması halinde ne kadar kârlı olacağını ortaya koyacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir