Anasayfa / Gündem / Sicil Affı ne demek? Sicil Affı Kaç Yılda Bir Çıkar? Nasıl Yararlanılabilir?

Sicil Affı ne demek? Sicil Affı Kaç Yılda Bir Çıkar? Nasıl Yararlanılabilir?

Binlerce insanın beklediği sicil affı sonunda çıktı. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından kabul edilen torba yasa tarafından, artık üzerinize çizilen çizgileri kaldırabilir, kredilerinizi taksitlendirebilir ve kara listeden kurtulabilirsiniz.
Kredi kartı veya kredi borcunuzdan veya geç yatırmanızdan dolayı bankalar tarafından kara listeye alınırsınız ve aradan 5 yıl geçmeden kara listede olmaya devam edersiniz. Bu zaman aralığında ne kredi kartı alabilirsiniz, ne de kredi kullanabilirsiniz. Hükümet ise konuya el attı ve sicil affını yürürlüğe soktu. 12 milyon vatandaş ve 2 buçuk milyon şirketi ilgilendiren sicil affı ile ilgili Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek açıklama yaptı.
Sicil affının gelmesi ile birlikte bankalara koşan vatandaşlar banka kredisi almak için sıraya girdiler fakat sicil affına uğrayanlar için bankalar kredi verme konusunda temkinli davranıyorlar. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek de ‘bankalar kayıtlarını silmezler’ dedi.

Tavsiye :  Banka Borçlarını Tek Bir Kredi Altında Toplamak İçin Kredi Veren Bankalar

Bankalarda ne zaman uygulanacak;

Sicil affından yararlanmak için yasa Resmi Gazetede yayınlandıktan sonra borcun olduğu bankaya başvurup yasal takipli borcu ödüyoruz. Borcumuzu peşin ödeme gücümüz bulunmuyorsa bankadan kredi talep edip borcu yapılandırıyoruz. Peşin ödemeyi yaptıktan veya yapılandırmayı yaptıktan sonra altı ay içinde kredi sicillerimiz temizlenecek.
 
Detaylı Bilgi : Kredi Sicil Affı Uygulanmaya Başladı mı? Hangi Bankalar Uygulamaya Başladı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir