Anasayfa / Gündem / SMS’lerin Sonundaki Kodlar Ne Anlama Geliyor? Mesajların Sonundaki B001 B002 B003 Nedir?

SMS’lerin Sonundaki Kodlar Ne Anlama Geliyor? Mesajların Sonundaki B001 B002 B003 Nedir?

Bankaların müşterileine verecekleri herhangi bir bilgiyi genellikle sms şeklinde atarlar. Son günlerde müşterilere atılan smslerin sonunda bazı kodlar yer alıyor. B001,B002, B003 gibi numaraların anlamı merak ediliyor. 

Smslerin sonundaki kodların anlamı kimden geldiğini belirtmek anlamını taşır. Mesajların sonunda kesinlikle var olan bu kodlar BTK uygulaması olarak açıklanmıştır. 

SMSlerin Sonundaki Kodlar (B001, B002, B003) Ne Anlama Geliyor?

BTK yeni kod uygulaması ile her operatörün kendisine ait bir kodu olacağını belirtti. Tabi bu kodlar yukarıda belirtilen kodlar sınırı içinde yer almaz. Öneğin; B030 ,B015 gibi de yer alabilir. Her operatörün ayrı bir kodu olması, kullanıcıların da bu kodları bilmesi gerektiğini düşünerek listeyi makalemiz de yer vermeye çalıştık.  

B001 = Avea İletişim Hizmetleri
B002 = Turkcell İletişim Hizmetleri
B003 = Vodafone Telekomünikasyon
B030 = Türk Telekomünikasyon
B010 = Vodafone Altenatif İletişim Hizmetleri
B011 = Doğan Tv Dijital Platform İşletmeciliği
B012 = Doruk İletişim ve Otomasyon
B013 = Gisad Telekomünikasyon
B014 = Superonline İletişim
B015 = İş Net Elektronik Bilgi Üretim

Tavsiye :  Monte Paschi Hisseleri Yeniden İşlem Görmeye Başladı!

B017= Milenicom Telekominikasyon Hizmetleri

B018= Superonline iletişim Hizmetleri A. Ş

B020 TURNET iletişim  A.Ş

Belirtilen bu kodlar sayesinde  her mesajın hangi firmadan geldiğini hemen bilerek gönül rahatlığı ile okuyabilirsiniz. gelen mesajları dikkate alarak istenilen uyarıları da yerine getirebilirsiniz. 

Bu kodlar bir nevi güvenlik anlamını da taşıyor. Çünkü son yıllarda artan dolandırıcılık olaylarından dolayı insanlar gerçekten gelen mesajları bile dikkate almayarak kötü sonuçlara katlanmak zorunda kalıyorlar. Bu kodların artık var olması ile hangi bankadan veya hangi şirketten geldiğini öğrendikten sonra güvenle okuyabilir ve istenilen uyarıları yerine getirebilirsiniz. gelen mesajlara şikyate etmeniz taktirde yine bu kodlardan faydalanarak istediğiniz kuruma yapabilirsiniz. Artık cep telefonalrınıza gelen her mesajın sonunda bu numaraları görebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir