Anasayfa / Kredi Notu / Sorunsuz Kredi Çekmek için Findeks Kredi Notu kaç olmalı?

Sorunsuz Kredi Çekmek için Findeks Kredi Notu kaç olmalı?

Kredi notu, bankalarda yapılan işlemlerde çok büyük bir öneme sahip. Kişi bireysel kredilerden, ihtiyaç kredilerinden vs. durumlarda faydalanmak durumunda kalabilir. Bu tür durumlarda ise kişi bankalara başvurur. Ancak yeterli kredi notu görünüme sahip olmayan vatandaşa bu durumda iyi bir kredi imkanı tanınmaz. Bu nota da findeks denmektedir.

Findeks, kişinin geçmişteki ödemelerini nasıl gerçekleştirdiğiyle ilgilidir. Ödeme performansının yüksek olmasıyla doğru orantılı olan Findeks notuyla kişinin ödeme yükümlülüğünü yerine getirip getirmediği anlaşılır.

Bu süreçte iyi nota sahip olan vatandaşın daha iyi bir performansı olacağı bankalar tarafından ön görülüyor. Bankalar ile şu zamana kadar hiçbir şekilde çalışması olmayan kişinin ise kredi notu oluşmuyor. Aynı zamanda sıfır olarak tanımlanıyor.

Hangi not aralığı nasıl kabul edilmektedir?

Bankaların findeks aralığı bellidir. En riskli olan findeks notu 1-699, orta riskli 700-1099, az riskli 1100-1499, iyi 1500-1699, çok iyi 1700-1900’dur. Kredi findeks notu puanlaması 1-699 arasında olan kişiler en riskli grupta kabul edilmektedir. Yani bu kişiler kredi çekmek istediği zaman genel olarak çok kısa bir süre içerisinde ret cevabı dönmektedir.

Tavsiye :  Kredi Almaya Uygun Olmak İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Bunun yanı sıra iyi ve çok iyi kategorisinde olan kişilerin kredi değerlendirmesi ise kısa bir süre içerisinde kabul görmektedir. Bankaların kredi verirken en çok sıkıntı yaşayacağını düşündüğü nokta ise ‘’Az Riskli’’ grubudur. Bu durumdaki kişiler için bankalar yoğun bir şekilde araştırma yapar.

Kişinin çalıştıkları yerler, aylık gelir durumları ve başka gelirlerinin olup olmadığı bankalar tarafından araştırılır. Bu süreçte banka kişinin gelirini uygun görür ise, gereken kredi miktarını vatandaşa verir.

Maddi durumum iyileşti, kredi çekebilir miyim?

Kredi findeks notu çok düşük olan ancak maddi durumu iyileşen birey krediye başvurması durumunda pek çok engel ile karşı karşıya kalır. Ancak kişi kendisini iyi bir şekilde ifade edebilir ve ödemesini gerçekleştirebilecek durumda olduğunu aktarırsa bankalar bunu göz önünde bulundurur.

Sonuç olarak maddi durumu birden iyileşen kişi daha iyi işler çıkarmak için kredi çekmek isteyebilir. Bu durumda bankalar da sonuna kadar imkan sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir