Anasayfa / Gündem / SSK İşe Giriş Bildirgesi Ne Zaman Verilir? Gerekli Evraklar Nelerdir

SSK İşe Giriş Bildirgesi Ne Zaman Verilir? Gerekli Evraklar Nelerdir

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel sağlık Sigortası kanununun 11 nci maddesinde; İŞyeri, sigortalı sayılanların maddi olan ve olmayan unsurlar ile birlikte işlerini yaptıkları yerler olarak açıklanır. İşveren çalıştıracağı kişinin tüm sigorta bilgileini SGK ile paylaşmak zorundadır. Aksi halde gerekli cezai işlemler akabinde başlayacaktır. 

SSK İşe Giriş Bildirgesi Nezaman Verilir?

Ssk işe giriş belgesinin verilmesi zorunludur. Bu belgeye göre SGK liste halinde gerekli aşamaları geçmesi beklenir. İşveren bu konuda gerekli hassasiyeti göstermek zorundadır. Hazırlanacak işyeri bildirgesini sigortalı olan kişi başladığı tarihte SGK’ya vermekle yükümlü olduğunu belirtmek isteriz. 

SSK İşe Giriş Bildirgesi Cezası

Şirket kuruluşları çalıştıracakalrı işçi sayısını ve bu sigortalıların işe başlama tarihlerini ve işe giriş ile ilgili tüm bilgileri ve dökümanları Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılması gerekir. İŞe girişi bilgileini zamanında yapamyan bir işveren gigortalı çalıştırdığı işçi üzerinden cezai işleme tabi tutulur. para cezası ve hatta hapis cezaları da vardır. Bu nedenle şirket sahipleri veya işverenler sigortalı çalışanların tüm detaylı bilgileini bildirmek zorundadır. Kamu idareleri ile bilanço esasına göre defter tutanlar için asgari ücretin üç katı tutarında ceza ödemek zorunda kalabilirler. 

Tavsiye :  2018 Temmuz MTV Ödemeleri Kredi Kartı Kampanyaları - Hangi Banka Kaç Taksit Yapıyor

SSK İşe Giriş Bildirgesi Sorgulama

SSK işe giriş bildirgesi sorgulamayı işverenler veya sigortalılar intenet aracılığı ile yapabilirler. İşe giriş bildirgesi sorgulama http://www.sgk.gov.tr adresinden yapılabilir. Ayrıca bu adresten konu ile ilgili tüm detaylı bilgilere ulaşabilirler. Bu kontrollerin belli periyotlarda yapılması gerekir. 

SSK işe Giriş Bildirgesi Gerekli Evraklar

 –

-Daimi mahiyetteki işyerlerinde, işyerinin adresini gösterir yerleşim belgesi,

      -Gerçek kişi işverenler yönünden kendilerinin, tüzel kişi işverenler yönünden ise tüzel kişiliği temsile yetkili kişilerin imza sirküleri,

      – Tüzel kişiler için hükmi şahsiyetin tescil edildiği Ticaret Sicil Gazetesi,

      – Adi ortaklıklar için noter onaylı ortaklık sözleşmesi,

      – İhale konusu işlerde; işin sözleşmesi veya işin üstlenildiğini gösterir idarenin yazısı,

      – İnşaat işyerlerinde; yapı ruhsatının fotokopisi, varsa arsa sahibi ile müteahhit arasındaki inşaat yapım sözleşmesi belgeleri verilmesi zorunlu evraklardır. SSK işyeri bildirgesi her sigortalıya özgü olarak bildirilmesi gerekir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir