Anasayfa / Kredi Notu / T.C. Kimlik No ile Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

T.C. Kimlik No ile Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bankalardan kredi almak istediğiniz zaman yapacağınız başvurunun onaylanıp, onaylanmama olasılığını kredi notunuza bakarak öğrenebilirsiniz. Kredi notunuzu da T.C. ile sorgulayabilirsiniz. T.C. Kimlik No ile Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır? yazımızdan detayları öğrenebilirsiniz…

Finansal kuruluşlar olarak bankalar tüketicilere kredi sağlayacakları zaman çeşitli kriterleri değerlendirirler. Bu değerlendirmeler sonucunda eğer kişi kredi kullanımı için uygun standartlara sahip ise talep edilen kredi kişiye tahsis edilmektedir. Bu anlamda bankaların değerlendirmeye aldığı iki önemli alan vardır. Bunlar kredi notu ve gelir durumudur.

1-GELİR DURUMU

Bankalar açısından bir kredinin geri ödenmesi sürecinde kişinin güçlük yaşayıp yaşamayacağını ortaya koyan kriter kişinin gelir durumudur. Gelir durumu yüksek olan bir kişinin yaptığı kredi başvurusu ile aynı tutarda kredi için gelir durumu düşük olan bir kişinin başvurusu doğal olarak farklı şekillerde değerlendirilmektedir. Önek olarak asgari ücret ile kredi alabilecek olan kişinin üst limiti 24 bin TL’dir ve bu üst limitten fazla kredi bankalar tarafından sağlanmaz. Çünkü kişi aldığı krediyi geri ödeyememe sorunu ile karşılaşabilir ve bu durum hem banka hem de tüketici açısından olumsuz bir durumdur. Bu nedenle yüksek tutarda kredi kullanmak isteyen düşük gelirli bir kişi ancak kefil veya ipotek sayesinde bu krediyi alabilir.

Tavsiye :  Kredi Notu Düşük Olan Kişilere Nakit Bloke Teminatlı Kredi Kartı

2-KREDİ NOTU

Bankaların ilk aşamada kredi verip vermeme konusundaki kararını etkileyen en önemli unsur kredi notudur denilebilir. Çünkü kredi notu Kredi Kayıt Bürosu tarafından değerlendirilen bir puan olup, bu puanı etkileyen unsurlar bankalar için çok önemlidir. Önek olarak daha önceki kredi ve kredi kartı kullanımlarında geri ödeme konusunda problemler yaşyana ve ödemelerini aksatan kişilerin kredi notu düşüşe geçmektedir. Bu düşüşün belirli bir seviyeye ulaşması ile beraber, bankalar ilgili kişiye kredi vermek konusuda pek de ılımlı olmamaktadır İşte bu nedenle kredi notunun takibi ve yüksek tutulması çok önemlidir. Aksi halde zamanla kredi kullanımı olanaksızlaşabilir ve bu durum ileride gerçekleşebilecek bir nakit ihtiyacı durumunda sıkıntılara yol açabilir.

KREDİ NOTUNUZU T.C. KİMLİK NUMARANIZ İLE ÖĞRENİN

Bugün temel olarak Kredi Notu bilgisini Findeks sistemi sağlamaktadır. Findeks’e üye olunarak kredi notu öğrenilebileceği gibi ayrıca telefon operatörlerinin ilgili SMS servislerine T.C. kimlik numarası yazılıp gönderilerek de kredi notu öğrenilebilmektedir.

TURKCELL: Kredi notunuzu öğrenmek için TCKN boşluk Doğum Yılınızı yazarak 1122’ye kısa mesaj atabilirsiniz.

VODAFONE: TCKN boşluk Doğum Yılınızı yazarak 1112’ye kısa mesaj atarak Vodafone’dan Findeks Kredi Notu’nuzu öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir