Anasayfa / Bilgi / TEB Mobil Uygulama Açılmıyor Ne Yapmalıyım? Çözümler

TEB Mobil Uygulama Açılmıyor Ne Yapmalıyım? Çözümler

Türkiye’de en yaygın dağıtım kanallarından biri olan mobil uygulamalar, bankacılık işlemlerini kolayca yapabileceğiniz ve işlemlerinizi kontrol altına alabileceğiniz bir kolaylıktır. Bankalar müşterilerine daha iyi hizmet sunabilmek adına teknolojiden faydalanıyor. Teknolojinin gelişimi bu alanda bankaların müşterilerine sunacakları hizmeti daha kaliteli, daha kolay ve daha hızlı gerçekleştirmelerini sağlıyor. Mobil uygulamalar, bankaların yararlandığı teknolojik faaliyetlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bankaların mobil uygulamaları üzerinden yapabilabilecek işlemler:

– Vadeli, vadesiz olarak yatırım hesabı açmak

– Havale, EFT işlemleri

Kredi kartı talebi oluşturma, kullanıcıları için ekstre görüntüleme, kredi kartı ödemeleri, kredi puanı görüntüleme, kredi kartı şifresi değiştirme işlemleri

– Döviz alım-satım işlemleri

– Yatırım fonu alım-satım işlemleri

– Elektrik, su, telefon, intenet faturalarının ödeme işlemleri, vergi, SSK ödemeleri işlemleri

– Çek ve senet işlem talebi oluşturulabilir.

Bankacılık Mobil Uygulamaları Sorunları

Bankalar müşterilerine daha iyi bir hizmet sunabilmek için mobil uygulamalarını kullanıcılara sunuyor. Bu uygulamalar sayesinde bankada sıra beklemeden, daha hızlı ve daha kolay işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar. Tabii mobil bankacılık uygulamaları müşterilere her zaman istedikleri verimi sağlayamıyor ve şubeye gitme zorunluluğu kılabiliyor. Mobil bankacılık uygulamalarının genel olarak temek olan 2 sorunu vardır. Bunlardan birincisi uygulama içerisinde işlemleri gerçekleştirememektir. İkincisi uygulamanın müşterilerin telefonun uyumlu olmaması ya da uygulamanın kodlama esnasında yapılan kod hatalarından dolayı sorunlu olması. Diğer sorun ise mobil uygulamanın açılmamasıdır. Bu sorunların temeli ise uygulama ve telefon arasında uyum sorunu olmasıdır. Bunun haricinde yukarı da bahsettiğimiz gibi yapılan kod hataları olabilir.

Tavsiye :  Ziraat Bankasından Altına Dayalı Kira Sertifikası Tahvili Kampanyası

Bankacılık Mobil Uygulamanız Açılmıyorsa Ne Yapmalısınız?

Sorunun kaynağı kod yazım hatalarından kaynaklanıyorsa uygulama sahibi bankaya bunu bildirmesi gerekir. Uygulama sahibi banka bu bildiri karşısında kod hatalarını düzeltir ve mevcut sürümü güncelleme getirir. Kullanıcının bu yeni güncellemeyi yapması gerekir. 

Eğer mobil bankacılık uygulaması ve telefon arasında uyum sorunu var ise bu sorunu da yeni bir güncelleme çözebilir. Telefon ve uygulama arasındaki uyum sorunu yaşayanlar ise uygulama güncellemesi haricinde kendi telefon güncellemelerini takip etmelidir. Eğer güncellemeleri yaptığını halde uygulamayı hala açamıyorsanız telefonu yeniden başlarmak ve resetlemeniz gerekebilir. Bir değişiklik olmadığı takdirde uygulamayı silip yeniden yüklemelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir