Anasayfa / Kredi Kartları / Temerrüt Anlamı Nedir? Ne Zaman Temerrüde Düşülür

Temerrüt Anlamı Nedir? Ne Zaman Temerrüde Düşülür

Temerrüt, gecikme anlamına gelmektedir. Yükümlülüklerin geç olsa da yerine getirilmesi durumunda temerrüt sonlanır. Ancak yükümlülüğün geç yerine gelmesi durumunda temerrüt faizi uygulaması işleme alınmaktadır. Bu süreçte belli bir oranda faiz uygulanır.

Bu faiz ise borcun türüne göre değişmektedir. Bütün borç türlerinde aynı faiz oranları uygulanmamaktadır. İki türde temerrüt işleme alınmaktadır. Kusurlu imkansızlık sebebiyle borcun ödenmemesi durumunda borçlunun temerrüdü yani borçlunun direnimi söz konusudur.

İkinci halde ise borçlu, alacaklının ihtarına rağmen borcunu yerine getirememektedir. Konuya ilişkin yer alan doktrinde, borçlunun temerrüdü maddesi açıklanmıştır. Halen peşin olarak ödemesi mümkün olan borçların zamanında ödenmemesi durumunda borçlunun temerrüdü durumu söz konusu olur.

Kredi kartı borcuna temerrüt tarihi ne zamandır?

Sayfa İçerikleri

Tavsiye :  Kredi Kartı Kayıp Çalıntı Durumunda Ne Yapılmalı? Kredi kartım kayboldu ne yapmalıyım?

Kredi katı temerrüdü durumu, kredi kartının asgari ödemesinin gecikmesi halinde meydana gelir. Bu ödemenin gecikmesi halinde borç temerrüde düşer. Bu süreçte kişi çok ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalabilir. Ödenmesi gereken asgari tutarın ödenmemesi halinde banka, kişi için icra işlemleri başlatabilir.

Kişinin kurulu düzeninin tam anlamıyla yıkılmasına sebep olan bu icra durumu, kredi kartı kullanımının en kötü sonuçlarını açıkça göstermektedir.

Faiz oranı nasıl hesaplanır?

Faiz oranı borcun türüne göre değişmektedir. Bunun için de tam anlamıyla net bir faiz oranı mevcuttur ifadesi hiçbir zaman söylenemez. Bu durum da kişi alacak faiz hesaplama aracından faydalanabilir. Bu araç üzerinden kişi gerekli bilgileri doldurarak ne kadar alacağı olduğunu öğrenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir