Anasayfa / Devlet Kredileri / TKDK Tarafından Desteklenen Sektör Kodları ve İlleri

TKDK Tarafından Desteklenen Sektör Kodları ve İlleri

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, sağladığı hibe desteklerini sektörlere ve illere göre çeşitli şekillerde gerçekleştirmektedir. Bu anlamda başvuru gerçekleştirilecekken ilgili kodların dikkate alınması gerekir.

Türkiye’de ekonomik kalkınmanın yerli üretimin arttırılması ile birlikte gerçekleştirilebileceği son yıllarda devlet kurumları ve ekonomistler tarafından büyük ölçüde kabullenilmiş olacak ki bu süreçte birçok kredi ve hibe desteğinin tarımsal uygulamalar için sağlandığı dikkat çekmektedir. 

Devlet destekli olarak çiftçilik işi ile uğraşan ve uğraşmak isteyen kişilere hibe ve kredi sağlayan kurumlar KOSGEB, TKDK ve Ziraat Bankası olarak sıralanmaktadır. Bu kurumlar geri ödeme şartı olmayan hibeleri, faizsiz ve düşük faiz oranlı kredileri, tarımsal alanda girişimci olmak isteyenlere kolaylıklar tanıyarak tahsis etmektedirler. TKDK bu kurumlar arasında sağladığı yıllık hibelerle öne çıkmaktadır. Çeşitli sektör ve il uygulamaları bulunan TKDK’nın desteklediği sektörler ve kodları şu şekildedir;

SEKTÖR KODU: 101

Bu sektör temel olarak süt, et ve yumurta ürünlerinin imalatının gerçekleştirildiği sektördür. Büyükbaş ve küçükbaş hayvanlardan kırmızı et ve süt, kanatlı hayvanlardan da yumurta üretimi gerçekleştirilmektedir. 

Tavsiye :  Kadın Girişimcilere Devlet Hibe ve Girişim Desteği ( GERİ ÖDEMESİZ )

SEKTÖR KODU: 103

Bu sektör temel olarak tarımsal ve balıkçılık ürünlerinin işlenmesi işini gerçekleştirilmektedir. Küçükbaş ve büyükbaş hayvanlardan elde edilen kırmızı etin ve sütün işlenmesi, kanatlı hayvanlardan elde edilen et ve yumurtanın işlenmesi, meyve, sebze ve su ürünlerinin işlenmesi bu sektörde yer almaktadır.

SEKTÖR KODU: 302

Bu sektör temel olarak çiftçilik ve çiftçilik ile bağlantılı faaliyetleri kapsamaktadır. Bu anlamda bitkisel ürünlerin çeşitlenerek üretime katkı sağlaması, arı ve arı ürünlerinin imalatı, turizm, yenilenebilir enerji ve su ürünlerinin geliştirilmesi için destek sağlanmaktadır.

Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, bu kodlar altında yer alan sektörlere hibe desteği sağlamaktadır. İlgili sektörlerden herhangi birisinde iş kurmak veya hali hazırda kurulu olan belirli standartlara sahip işi büyütmek istiyorsanız TKDK’ya başvuruda bulunarak finansal ihtiyaçlarınızı karşılamak için hibe alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir