Anasayfa / Gündem / Torun Bakım Maaşı Ne Zaman Yatar? Büyükanne Torun Maaşı Ödemeleri Sorgulama

Torun Bakım Maaşı Ne Zaman Yatar? Büyükanne Torun Maaşı Ödemeleri Sorgulama

2017 yılı içerisinde torununa bakan büyük annelere her ay maaş bağlanması konusunda ilgili bakanlık düğmeye basmıştı. Başvuruları geçtiğimiz aylarda alan ve gelen tüm talepleri inceleyen yetkililer 10 ilde toplam 6 bin 500 kişiye maaş bağlanacağını söyledi. Belirtilen şartlara uygun olan büyük annelerin maaş ödemeleri ise Haziran ayı itibariyle başlayacak. Annelerin çalışma hayatları boyunca evletlarını bıraktıkları annelerine en büyük desteği sağlayan Çalışma Bakanlığı , yapılan tüm başvuruları büyük titizlikle inceledikten sonra karar vermiştir. 

 Torun bakım maaş başvurusu detaylı bir şekilde incelenerek  gerekli açıklama yapıldı. Büyükanneler toruna bakım maaşı olarak her ay 425 Tl alacaklar. Bu uygulama şuan için 10 pilot ilde gerçekleştirilirken Çalışma Bakan Mehmet Müezzinoğlu önümüzdeki yıllarda pek çok ilde bu uygulamanın gerçekleşeceğini de belirtti. 

 Torun Bakım Maaşı Şartları

 1 TC vatandaşı olmak

 2. Proje kapsamında belirlenen 10 ilden birinde ikamet ediyor olmak

 3. Çocuk ve annenin aynı evde , büyükannenin ise aynı il sınırları içerisinde ikamet ediyor olması

 4. başvuru yapılan tarihte bebeğin 0-3 yaş gurubu arasında olması

5. Annenin en az 18 yaşında olması

Tavsiye :  Kredi Dosya Masrafları Nasıl Geri Alınır? İzlenecek Yol Nasıl Olmalıdır?

6. Annenin özel sektörde , iş sözleşmesine tabi ve sigortalı olarak bir işte fiilen çalışıyor olması ve destek süresi boyunca işten ayrılmaması gerekir(Toplam pirimleri ise 360 gün tam olması aranan şartlar arasındadır.

7. Annenin Sosyal Güvenlik Destek primi ödeyerek çalışıyor olmaması

8. Annenin 4857 ayılı iş Kanunun 74 üncü maddesinin 1 nci fıkrasındaki analık hali izin süresini geçirmiş olması

9. Annenin çalıştığı yerde üçüncü dereceye kadar kan ve kayın hısımlık ilşkisinin bulunmamamsı 

10. Verilecek bu desteğin süresi içinde farklı bir bakıcı istihdam edilmemesi gerekir. 

11. Büyük annenin 65 yaşını aşmamış olması ve çocuk bakımında onu etkileyecek fiziksel ve ruhsal bir rahatsızlığının olmaması gerekir.

Belirtilen tüm şartlara göre yapılan araştırmalar sonucunda Türkiye genelinde toplam 6 bin 500 büyükanne torunlarına bakarken devletten her ay 425 TL bakım parasını almaya hak kazandılar. Haziran ayı içerisinde ödemeler başlayacak. Haziran ayında da torun bakım maaş ödemelerine bakanlıkça devam edilecek. Büyükanneler zevkle baktıkları torunlarına karşılık maddi destek almaktan da çok mutlu olduklarını söylediler. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir