Anasayfa / Gündem / Varlık Yönetim Şirketine Devredilen Borçlar Ödenmezse Ne Olur?

Varlık Yönetim Şirketine Devredilen Borçlar Ödenmezse Ne Olur?

Son günlerde borç ödeme konusunda sıkıntı yaşayan vatandaşlar için önemli bir bilgi aktarıldı. Aktarılan bilgide, bankaların 2 milyon müşteriden tahsil edemediği alacaklarını varlık yönetim şirketlerine devrettiği yer aldı.

Böylelikle şirketler borç ödemek durumunda olan ve zorluklar yaşayan vatandaşlar için önemli bir imkan sağlıyor diyebiliriz. Bankadan kredi çekmiş olan ancak 90 günlük sürede ödeyemeyenler yasal takip durumuyla karşı karşıya kalıyor. Bu durum sonucunda da vatandaş ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalıyor.

Varlık yönetim şirketleri ne amaçla bu hizmeti veriyor?

Varlık yönetim şirketleri, tahsili geçmiş olan borçları satın alır. Böylelikle bankalar çok büyük bir yükün altından kalkmış olur. Bu durumda esnek ödeme koşulları sunulur ve vatandaşlar bu süreçte rahatlar. Daha rahat ödeme imkanları sayesinde tüketici yeniden kredi çekebilir. Daha fazla kredi çekilebilmesi imkanıyla kişiye daha fazla mal ve hizmet ihtiyacı karşılamaya olanak sağlar.

Hangi borçlar varlık yönetim şirketlerine devredilir, işlem görür?

Bankalar genel olarak 2-3 yıllık hukuki takipten geçen ve tahsil edilmeyen dosyaları ihale yoluyla şirketlere devreder. Böylelikle hem banka hem de borcunu ödemekte zorlanan vatandaş rahatlar.

Tavsiye :  Para Harcarken Nasıl Tasarruf Yapılır? Tasarruf Yöntemleri

Vadesi gelen bir borç bilindiği gibi kişiye çok ciddi yükümlülükler getirmekte. Bu durumun altından kalkamayan vatandaşlar için aynı zamanda gecikme faizi de uygulanır. Kişi bu süreçte tamamen çıkmaza düşebilir ve pek çok hukuki işlem ile karşı karşıya kalır. Bir hayli baş ağrıtıcı olan bu durumdan toplam 500 bin kişi kurtuldu.

Şuana kadar borcunu ödemekte zorluk yaşayan ve hakkında icra işlemleri başlatılmış olan pek çok vatandaş bu durum sayesinde borçtan kurtuldu. Bu kişiler ödemesini bankaya değil de varlık yönetim şirketlerine ödedi. Hem de çok daha esnek imkanlarla.

Varlık yönetim şirketi yasal mı?

Varlık yönetim şirketi tamamen yasaldır. Bankalar tahsili gecikmiş olan alacaklılar için ihale süreci başlatır. Bu durumda varlık yönetim şirketleriyle başlayan ihale sürecinde borcunu ödeyemeyen şahıslara telefon ile ulaşılır. Gerekli bilgiler aktarılır ve artık borç devredilmiş olur.

Ancak her ne olursa olsun bu konu banka ile görüşülmeli ve durum tan anlamıyla sonuca kavuşturulmalıdır.

2 yorum

  1. VARLIK YÖNETİME BORCU DEVROLMUS KISILERE SESLENIYORUM BEN 6 AY ODEDIM HIC BISEY FARK ETMEDI 4 VEYA 6 BIN TL BORCUM VARDI SIMDI 3 SENEDE 93 BIN TL ISTIYOLAR BUNLAR TEFECIDEN BETER SADECE BANKA HESABI VERIYOLAR VE ODEMENI ISTIYOLAR ODEMEYIN GERCEKTEN KIM OLDUKLARI BELLI DEGIL ALLAH BELALARINI VERSIN BANKALARINDA BUNLARINDA BUGUNE KADAR HANGI BANKA IFLAS ETMIS IFLAS EDEN BI TEK BORCUNUN FAIZINI KAPATMAYA CALISAN ZAVALLI BIZLER KANIMIZI KURUTTULAR VERMEYIN ODEMEYIN UFAK BORCLARINIZI ODEMEYIN BU VARLIK DENEN TEFECILERE ESAS BORCUNUZ OLAN BANKAYA BORCUNUZU YAVAS YAVAS ODEYIN BENCE BEN HATA YAPTIM IYI NIYETLI INSANLARIN DAHA KOTU DURUMA GETIRIYOLAR

  2. Bir hafta önce elimize bir varlıktan kağıt geldi toplam riski 2 milyar 430 TL olan borcunuzu devraldık Yazısı geldi fakat bizim böyle bir borçtan Haberimiz Yok hangi bankaya ait olduğunu bile bilmiyoruz toplam riski ne demek yani bu borç toplamı mı demek bir de biz bu borcu bilmiyoruz biz bunlardan bir kağıt istiyoruz hangi bankaya ne zaman borcunuz olduğuna fakat bize hiçbir açıklama yapılmadı biz bu borcu ödersek daha sonra farklı bir borçlar çıkmayacağını nasıl anlayacağız ve Borcu yoktur yazısını Nasıl alacağız bunların iki gün sonra tekrar para talep etmeyeceklerini nasıl bileceğiz bunlar bizi bilgilendirmek zorunda değil mi Hangi icrada ve Bununla ilgili resmi bir belge göstermek zorunda değil mi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir