Anasayfa / Gündem / Yıllık Maliyet Oranı nedir? Yıllık Maliyet Oranı Nasıl Hesaplanır? Ne işe yarar ?

Yıllık Maliyet Oranı nedir? Yıllık Maliyet Oranı Nasıl Hesaplanır? Ne işe yarar ?

Bankadan kredi alacak olan bir kişiyi ilgilendiren bir çok unsur vardır. Bir kere bu kredinin maliyeti, dosya masrafları, faiz oranı ve vadesi gibi detayları bilmek gerekmektedir. Bu sayede planlı bir şekilde krediyi kullandıktan sonra ödemeyi de planlı bir şekilde yapabilir ve bankalarla, avukatlarla sorun yaşamak zorunda kalmayız. Bu anlamda kredi yıllık maliyet oranı nasıl hesaplanır iyi bilmek gerekmektedir. Öncelikle yıllık maliyet oranı hesaplama formülü hakkında bilgi sahibi olmanız ve bu formülden yola çıkarak hesabınızı yapmalısınız. 

yıllık maliyet oranı nasıl hesaplanır 

Bu oran krediye ait masrafların da eklenerek faiz oranının belirlenmesidir. Aslında bankalar adına bu oranın bilinmesi pek avantajlı değildir. Çünkü sıfır faizli denilerek sağlanan bir kredinin masraflarını yıllık bir orana dönütürdüğümüzde faiz kadar getirinin sağlandığını görüyoruz. İşte oranı hesaplamak için kredi masraflarını da kredinize ekleyerek vade ile bölün ve tıkı uygulanan faizi hesaplamış gibi oranınızı elde edin.

Tavsiye :  Eğitim Çalışanlarına Promosyon Verilecek mi? Promosyonlar Ne Zaman Başlayacak? Detaylar

yıllık maliyet oranı ne demek ve yıllık toplam maliyet oranı nedir 

Bu oran üstteki başlıkta da açıkladığımız gibi bankaların faiz dışında talep ettiği masrafların eklenerek oranın yeniden hesaplanmasıdır. Çünkü bankalar kampanyaları gereği faiz oranlarını düşük gösterdiklerinde buradan ortaya çıkan maliyeti kapatmak için ekstra başkı ödemeler talep eder. Faiz dışı görünen bu ödemeler aslında total ödemeye bakıldığında en az faiz uygulanmış kadar götürü yaptığını ortaya koymaktadır. Bu anlamda yıllık maliyet oranına göre en uygun kredi arayışına çıkarken bankanın faiz oranına karşın talep ettiği ekstra masraflara göz atmalısınız. Bu masraf ile beraber faiz oranı da düşükse tercih edeceğiniz krediyi bulmuşsunuz demektir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir