Anasayfa / Gündem / Yurt Dışına EFT/Havale Nasıl Yapılır? SWIFT, MoneyGram, Western Union Nedir ile Para Gönderme

Yurt Dışına EFT/Havale Nasıl Yapılır? SWIFT, MoneyGram, Western Union Nedir ile Para Gönderme

Yurtdışındaki bir tanıdığınıza para göndermek istiyorsanız bu yazımızın içeriğinde merak ettiğiniz tüm bilgileri bulabilirsiniz. Yalnızca bir tanıdığınıza para göndermek değil, yurtdışında bir firmadan satın aldığınız bir ürün için ödeme yapmak istediğinizde eğer sizden EFT/Havale talep ediliyorsa ve yurt dışına havale gönderme işlemi yapacaksanız yine bu yazımız size gerekli bilgiyi sağlayacaktır. Oldukça kolay bir işlem olan ancak bürokratik nedenlerle kafa karıştıran yurtdışına para havale sürecini ele alalım;

yurt dışına havale nasıl yapılır 

Öncelikle literatürdeki bir hatalı bilgiyi düzelterek konumuza başlayalım. EFT kavramı yurtdışına para transferini kapsamamaktadır. EFT ülkemizde bulunan bankalar ve şubeleri arasındaki transfleri kapsayan bir işlemdir. Bu işlemi TCMB yürütür ve yurt dışına EFT yapmanız mümkün değildir. Bu nedenle yurtdışına eft nasıl yapılır diye bir cümle kurmak mantıksız olacaktır. Yine de dediğimiz gibi literatürde yaygın olarak geçerli olan bu cümleyi en çok aranan yurt dışına eft ücretleri başlığından da anlayabiliyoruz.

Bu noktada EFT yerine kullanacağınız bir takım araçlar bulunmaktadır. Bunlar SWIFT, MoneyGram, Westen Union gibi artık ülkemizde de yaygın olan ve herkes tarafından bilinen para transfer firmalarıdır.

Tavsiye :  Engelli Maaşı Sorgulama ( Maaşım Yattı mı )

SWIFT: Bu sistem bankalar arasında bir mesajlaşma protokolü oluşturmaktadır. Sizin para transferi için, parayı göndereceğiniz kişinin IBAN numarasına sahip olmanız yeterlidir. Kendi bankanızdan SWIFT aracılığı ile para transferi yaparsınız ve bu ileti karşı bankaya taşınır ardından işlem tamamlanır. Ücretler ise para transferi sırasında zincire dahil olan banka sayısı kadar artış gösterecektir.

Westen Union: Westen Union, paranızı doğrudan karşı taraftaki bir bireye iletmenizi sağlayan firmadır. Tekil olarak çalışan bu firma ülkemizdeki PTT mantığı ile para transferinizi yapar ancak SWIFT’e göre daha maliyetlidir. 100 $’a kadar yapacağınız tüm para transferinde 15$ masraf yapmanız gerekir.

MoneyGram: Tıpkı Westen’de olduğu gibi şahısa para transferi sağlayan MoneyGram’da tekil olarak işlemi gerçekleştirir. Aracı bir banka olmaksızın para transferiniz yapılır ancak yine maliyeti yüksek bir seçenektir. 1-105 $ aralığındaki bir transfer işleminizin gerçekleştirilmesi için 12 $ masraf yapmanız gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir