Anasayfa / Gündem / YURTKUR Öğrenim Kredisi Geri Ödeme Ne Zaman Başlar?

YURTKUR Öğrenim Kredisi Geri Ödeme Ne Zaman Başlar?

KYK kredi geri ödeme hakkında bilgi almak isterseniz, makalemizi inceleyebilirsiniz. Öğrenim kredisi geri ödemesi ne zaman ödenmeye başlar? ödemeler nasıl yapılır? Kyk kredi geri ödeme koşulları…

Eğitim ve öğretim hayatları boyunca aldıkları kredilerin geri ödemesi belli zamanlarda yapılması gerekir. Kredi alma aşamasında bazı aşamalrı geçip hak etikleri krediyi kulanan öğrenciler aylık taksitler halinde ödeyeceklerini taahhüt etmektedirler.

Kyk kredi geri ödeme koşulları

Öğrencilerin eğitim hayatları boyunca aldıkları burs ücretlerini  geri ödeme zorunluluğu vardır. Bu desteği alan öğrenciler geri ödemenin ne zaman yapılacağını da çok merak ediyorlar. 

KYK geçtiğimiz aylarda bir açıklama yaparak bu krediden yararlanan öğrencilerin öğrenim süresinin bitiminden 2 yıl sonra ödemelere geri başlayacakları belirtildi. Bu krediden yararlanan tüm öğrencilerin aylık olarak aldıkları bursun toplamı üzerinden tekrar eşit taksitlerle geri ödemesi sağlanır. 

Tavsiye :  2017 Destekleme ve Yetiştirme Kursları İş Takvimi Yayınlandı

Yurtkur Kredi Geri Ödeme Borç Sorgulama 

Yurtkur kredi geri ödeme borç sorgulama için http://www.kyk.gov.tr adresinden yararlanabilirsiniz. Yapacağınız sorgulamaya göre ne kadar borcunuzun olduğunu ve ne zamana kadar ödemeniz gerektiğini detaylı bir şekilde görebilirsiniz. Yüksek öğrenim kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü başlığı altında tüm öğrenim kredisi geri ödemeleri aynı çatı altında toplanır ve tüm işlemler buradan yapılır. 

Kyk Kredi Geri Ödemesi Erteleme 

Öğrenim kredisi alan ve ödemek zorunda olan öğrenciler maddi durumlarına göre borçlarını erteletme şansına sahiptirler. Yurtkur öğrenim kredisi geri ödemeleri askerlik, yüksek lisans ,işsizlik ve doktora yapmak gibi nedenlerden dolayı ileri bir tarihe ertelenebilir. Öğrenciler Kredi Yurtlar Kurumu genel Müdürlüğü Ankara adresine verecekleri bir dilekçe ile borç erteleme işlemini yapabilirler. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir